Yiyin efendiler yiyin… ‘Laik’inden, İslamcısına, milliyetçisine patronlar karlarına kâr katıyor

İşçi-emekçilere, küçük esnafa, pandemi ie derinleşen ekonomik krizin tüm bedeli yükletilirken, Cengiz, Kalyon, Kolin gibi Sarayın gözde şirketlerine her türlü ihale verilip, vergileri silinirken, sanki Saray ve Erdoğan, diğer sermaye gruplarını göz ardı ediyormuş gibi izlenim oluşuyordu. Koç ve Sabancı Holding’in 2020 yılı kârlarını katladıklarına dair haberler, aslında her ‘renkten’ sermaye grubu için Saray rejiminin bir cennet olduğu gün gibi açığa çıkıyor.

‘Patronlar Dünyası’ haber sitesinde Koç ve Sabancı Holding ile haberleri yorumsuz olarak olduğu gibi veriyoruz…

Koç Holding net kârını ikiye katladı: 9 ayda 8,5 milyar TL

Koç Holding, 2020’nin ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre net dönem kârını yüzde 94 artışla 8 milyar 481 milyon TL’ye, cirosunu yüzde 10 artışla 125 milyar 720 milyon TL’ye yükseltti.

Koç Holding’in 9 aylık finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, koronavirüs salgınının tüm dünyada zorlukları ve belirsizliği daha da artırırken, çevik yönetim anlayışının önemini ortaya koyduğunu belirtti.

Koç Topluluğu olarak bu zorlu dönemde de disiplinli yönetim anlayışı, sağlam bilançosu, dengeli portföy yapısı, dijital yetkinlikleri, çevik yönetimi, çalışma arkadaşlarının üstün gayreti, kuvvetli bayi teşkilatı ve etkin tedarik zinciri sayesinde güçlü konumlarını sürdürdüklerini aktarana Çakıroğlu, küresel ekonomiyi ve değer zincirlerini derinden etkileyen koronavirüs salgınının menfi ekonomik etkilerini ihtiyatlı politikaları sayesinde azaltabildiklerini bildirdi.

Koç Holding, 2020’nin ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre net dönem kârını yüzde 94 artışla 8 milyar 481 milyon TL’ye yükseltti.

Geçen sene aynı dönemde Koç’un dönem kârı, 4 milyar 374 milyon TL olmuştu.

3.Çeyrekte kâr 3’e katlandı

2020’nin temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3. çeyrekte holdingin kârı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 185 artışla 1 milyar 363 milyon TL’den 3 milyar 886 milyon TL’ye yükseldi.

Ocak-eylül döneminde holdingin cirosu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 125 milyar 720 milyon TL’ye yükseldi.

Ocak-eylül döneminde kâr artışında, finans sektörü faaliyetlerinden brüt kârın 174 milyon TL’den 16 milyar 70 milyon TL’ye yükselmesi etkili oldu.

6,1 milyar TL yatırım

9 ayda 6,1 milyar TL kombine yatırım gerçekleştiren Koç Holding’in CEO’su Levent Çakıroğlu, “Yurt içinde tüketici talebinin devam etmesi, yurt dışında ise ihracat pazarlarında başlayan hareketlilik corona virüsü salgını kaynaklı ekonomik yavaşlamanın etkilerini nispeten azalttı” değerlendirmesinde bulundu.

Koç Topluluğu Şirketleri’nin, Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 9’unu gerçekleştirdiğine dikkat çeken Levent Çakıroğlu, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin hazırladığı ‘Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Listesi’nde bu sene de şirketlerimiz ile en üst sıralarda yer aldık. Listede Ford Otosan ihracat şampiyonu, Tüpraş 3’u?ncu?, Tofaş 7’nci ve Arçelik 9’uncu oldu” dedi.

Sabancı, pandemide net karını yüzde 69 artırdı, 3.8 Milyara çıktı

Geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın üçüncü çeyreğinde net karını yüzde 69 artıran Sabancı Holding, bu yılın 9 aylık dönemi itibarıyla toplamda 3.8 milyar TL kar rakamına ulaştı. Yine üçüncü çeyrek itibarıyla konsolide satışlar ise yüzde 4 artışla 15.2 milyar TL’ye yükseldi.

Üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiren Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper şöyle dedi:

“Pandemi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iş yapış şekillerini etkilemeyi sürdürüyor. Bu açıdan bakıldığında elde ettiğimiz finansal sonuçlar, geçmiş dönemlerde attığımız adımların ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Pandemi sürecinin yükselişe geçtiği dönem olan ikinci çeyrekte, sağlam mali yapı, dengeli iş kolları ve düşen borçluluk oranlarının avantajıyla olumlu sonuçlar elde etmiştik. Üçüncü çeyrekte ise, yine dengeli iş kollarımız sayesinde özellikle yurtiçinde hızlanan ekonomiyle finansal performansımızı daha da ileri taşıdık.”

Sabancı Topluluğu’nun faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde dijitalleşme ve sürdürülebilirlik yatırımları sayesinde öne çıktığına da dikkat çeken Cenk Alper, “Enerji sektöründe 1.3 milyar TL’lik şebeke yatırımı gerçekleştirdik. Bunun yanında Enerjisa Üretim şirketimiz, yenilenebilir enerji yatırımlarına destek verecek önemli bir finansman sözleşmesi imzaladı. Bu kapsamda toplam 7 bankayla 650 milyon euroluk Türkiye’nin en büyük sürdürülebilirlik kredi sözleşmesine imza atılmış oldu.

Yapı malzemelerinde yurt içindeki hızlı toparlanma ve artan ihracatımız finansal sonuçlarımıza olumlu katkıda bulundu. Dijitalleşmeye yaptığımız yatırımlarının geri dönüşünü en net olarak aldığımız finansal hizmetler ve perakende sektörlerinde de oldukça memnun edici bir dönemi geride bıraktık. Teknosa şirketimizle müşteri odaklı yol haritamız sayesinde son 20 yılın en iyi performansını yakaladık. Sabancı Holding Kurumsal Girişim Sermayesi Fonu (Sabancı Ventures) aracılığıyla ilk yatırımımızı gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Alper şöyle devam etti: “Bu başarıda Sabancı Topluluğu’nun her bir çalışanına, özellikle pandemi sürecinde ortaya koydukları fedakârlıkları ve emekleri için teşekkür borçluyuz. Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da Türkiye’nin Sabancı’sı olarak, ülkemiz için üretmeye ve değer katmaya devam edeceğiz.”