Yaşamını yitiren hasta tutuklu ‘tarafsız koğuşa geçmediği’ için tahliye edilmemiş

Patnos Cezaevi’nde hayatını kaybeden hasta tutuklu Ali Boçnak için iki kez yapılan infaz ertelemesi başvurusunun, “tarafsız koğuşa geçmediği” gerekçesiyle reddedildiği ortaya çıktı.

Kars’ta “KCK” adı altında 2017 yılında tutuklanan ve 7 yıl 8 ay hapis cezası verilen Ali Boçnak (76) 24 Eylül tarihinde hapishanede hayatını kaybetmişti. Ali Boçnak’ın avukatı tarafından iki kez “İnfazın ertelenmesi” ve “İnfazın açık cezaevinde geçirilmesi” için yapılan başvuru kabul edilmediği ortaya çıktı. Boçnak ile ilgili infazın ertelenmesi ya da açık cezaevini gönderilmesi için Patnos Cezaevi Hakimliği’ne yapılan başvuru, “Tarafsız koğuşa geçmediği” gerekçesiyle reddedildiği öğrenildi.

Ret gerekçesi: tarafsız koğuşa geçmemesi 

Boçnak’ın avukatı 30 Nisan’da müvekkilinin cezasının geri kalan kısmını açık cezaevinde geçirmesi için başvuru yaptı. Başvurusuna bir ay sonra cevap veren Patnos İnfaz Hakimliği, “Örgüt faaliyeti suçlarından hüküm giyen hükümlülerin açık ceza infaz kurumlarına ayrılabilmeleri için örgütten ayrıldıklarına dair ceza infaz kurumu idare ve gözlem kurulu tarafından kanaat getirilmiş olması gerekmektedir. Bunun için de hükümlünün ilk olarak kendi isteği ile ceza infaz kurumlarında bulunan ve tarafsız koğuş olarak tabir edilen koğuşlara geçmesi ve burada denetime tabi tutulması şartı aranmaktadır” cevabı verdi.

‘Kişinin örgüt bağlılğı devam ediyor’

Boçnak’ın örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen bir suçtan hüküm giydiği belirtilen cevapta, “Boçnak’ın ceza infaz kurumunda örgütten ayrılmayacağını açıkça belirten taraflı koğuş olarak tabir edilen bir koğuşta kaldığı, bu vesile ile terör örgütüne bağlılığını devam ettirdiği anlaşılmıştır. Bu durumda hükümlü Ali Boçnak’ın açık ceza infaz kurumuna ayrılması olanağı bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle, talebin reddi kamu adına talep ve mütalaa olunmuştur” denildi.

Mahkeme reddetti 

Boçnak’ın avukatı ardından Patnos Cezaevi Hakimliği’nin kararını Patnos Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşıdı.  Mahkeme, “Ceza İnfaz Hakimliği’nin kararı usul ve yasaya uygun olduğu değerlendirilmekle, hükümlü/tutuklu vekili tarafından yapılan itirazın reddine” karar verdi.

İkinci başvuruya da ret

Boçnak’ın avukatı 30 Mayıs tarihinde de Patnos İnfaz Hakimliği’ne başvurarak müvekkilinin yaşlı ve hasta, koronavirüs nedeniyle risk grubunda olduğunu belirterek infazın ertelenmesini talep etti. Avukatın başvurusunu değerlendiren hakimlik, kişinin cezaevinde kalabileceğini belirterek, talebi reddetti.