Venezuela’da kurucu meclis açıldı ABD destekçisi başsavcı görevden alındı

30 Temmuz’da yapılan seçimlerin ardından, Ulusal Kurucu Meclis açıldı.

4 Ağustos’ta açılan ve 6120 aday arasından seçilen 545 temsilciden oluşan Kurucu Meclis’in açılışını kutlamak için binlerce kişi Karakas’ta bulunan Parlamento önünde buluştu. Simon Bolivar ve Hugo Chavez’in portrelerini taşıyan katılımcılar açılışı coşku ile kutladı. Başkan Nicolas Maduro ise resmi twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Halk dereler, dağları yolları aşarak Yeni Tarihi yaratacak, bunu hiçbir şey ve hiç kimse engelleyemeyecek. Biz kazanacağız” dedi.

Açılışın ardından bir önceki Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez oy birliğiyle Ulusal Kurucu Meclis’in başkanı seçildi. Yine bir önceki Başkan yardımcıları Aristobulo Isturiz ve Isaias Rodriguez de Meclisin birinci ve ikinci başkan yardımcıları olarak seçildi.

Rodriguez: “VENEZUELA’YA BULAŞMA”

r.jpg

 

Rodriguez yaptığı konuşmaya Kurucu Meclis’i göreve çağırdığı için Başkan Maduro’ya teşekkürlerini sunarak başladı. Rodriguez, “hür Venezuela halkını durdurmanın hiç bir yolu yoktur. 1999’dan bu yana bu halk kendi kaderini inşa etmektedir. ‘İmparatorluğun başına’ diyoruz ki: ‘ Venezuela’ya bulaşma’. Kurucu Meclis Venezuela’ya karşı başlatılan ekonomik savaşın üstesinden gelecek güce ulaşmıştır. Yarın, çalışmalarına başlayacaktır.” dedi.

Öte yandan, Kurucu Meclis’in açılışı sırasında Karakas’ta toplanan muhalifler de protesto gösterisi yaptı. Gösteriler sırasında sivil bir motosikletin yakıldığı belirtildi.