Van Cezaevinde siyasi tutsaklara işkence

Van’da bulunan F Tipi Cezaevinde bulunan siyasi tutsaklar, ailelerle yaptıkları görüşmelerde ciddi baskılar altında olduklarını, baskıların gün geçtikçe daha da arttığını açıkladılar.

OHAL sürecinde iyice ayyuka çıkan cezaevlerinde ki baskı haberlerine bir yenisi daha eklendi. Van F Tipi Cezaevinde bulunan siyasi tutsaklar, aileleri aracılığıyla yoğun baskılara maruz kaldıklarını açıkladılar.

Cezaevinde bulunan hükümlü ve tutuklular, jandarmanın herhangi bir saatte koğuşlara girip, tutsaklardan tekmil istediğini, verilmemesi durumunda saldırıldığını belirtirken, özellikle gece yarısı koğuş baskınlarının yaşandığını belirttiler. Hasta tutsakların keyfi olarak revire götürülmediğini belirten tutsak yakınları, bir çok tutsağa saçma sebeplerden dolayı görüş yasağı uygulandığını, telefon görüşmelerinin kısa tutulduğunu söylediler.

Özellikle geceyarısından sonra yapılan koğuş baskınlarında tutsaklara sözlü ve fiziksel işkence ve tacizlerin yaşandığını belirten aileler, tutsakların kendilerine at bir çok eşyanın kullanılmaz hale getirildiğini, keyf bir şekilde ortak alanların kullandırılmadığını, spor faaliyetlerinin yapılmadığını açıkladılar.

Cezaevinde baskıları ailelere açıklayan tutsaklar, kamuoyunun yüzünü cezaevlerine dönmesi gerektiğini belirterek, baskıların sürmesinden dolayı açlık grevine başlayacabileceklerini duyurup, kamuoyunun cezaevlerine yaşanan baskılara yönelmesi gerektiğini açıkladılar.

Hayri Tunç / direnisteyiz14.org / @hayriituncc