Üniversite öğrencileri iş bulamama endişesinde

Üniversiteli işsiz sayısının 995 bin dolayında olduğu Türkiye’de, her geçen gün artan işsiz sayısı nedeniyle üniversite öğrencileri şimdiden iş bulma endişesi içerisinde.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı verilerine göre; genç işsizlik oranı yüzde 26,1 oldu. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) “Bir Bakışta Eğitim 2020” raporuna göre; 35 OECD ülkesi arasında eğitimde ve istihdamda olmayan gençler sıralamasında Türkiye birinci sırada yer alıyor. Yine TÜİK Şubat ayı verilerine göre de; üniversiteli işsiz sayısı 995 bin.

Fikirlerimizden dolayı işe alınmıyoruz

MA ‘dan Eylem Akdağ’ın haberine göre, Eğitim hayatı devam eden gençler, şimdiden iş bulma endişesi yaşıyor. Ankara Üniversitesi Antropoloji 1’inci sınıf öğrencisi olan Yelda Öztürk, daha önce okuduğu Mersin Üniversitesi Felsefe bölümü iş olanağının olmamasından dolayı bıraktı. Mevcut eğitim sisteminde antropoloji ve diğer bölümlerde de iş bulma olanaklarının sınırlı olduğunu dile getiren Öztürk, “Pandemiden önce de sonra da birçok yere iş başvurusu yaptım ama bir sonuç alamadım. İş başvurularında donanım isteniyor fakat dönüp de eğitim sistemine baktığımız zaman verilen eğitimin bize bir getirisi olmuyor. Yaşamımızı idame etmek için bir geçim kaynağı bulmak zorundayız. Daha deneyimli kişiler aranıyor, 10 yıllık tecrübe isteniyor. Bir taraftan deneyim aranırken, diğer taraftan yüksek mertebede tanıdığın bir kişinin olması gerekiyor. Fikirlerimizden kaynaklı da işe alınmıyoruz. ‘Sen benim gibi düşünmüyorsan, iş de bulamazsın ailene ve bana bağlı kalırsın’ mantığı işletilmeye çalışılıyor. Bu da gençlerin daha özgür ve muhalif düşünmesini törpülemek için yapılıyor” dedi.

Köklü bir değişime gidilmeli

Birçok genç arkadaşının iş bulamadığını ifade eden Öztürk, “Ülkede umutsuzluk hat safhada, son zamanlarda yaşanan intiharlar buna örnek. Umutsuzluğa kapılmamam için bir dayanağım yok. Bana sunulan bir fırsat yok” diyerek, mevcut eğitim sisteminde köklü bir değişikliğe gidilmesini ve teknoloji çağında gençlere yönelik yeni iş alanlarının açılmasını istedi.

Gelecek vaat etmiyor

Ankara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu olan Gamze Ertürk, iş bulmakta çok zorlandığını belirterek, “Pandemi süresince çocuk bakıcılığı yaptım. Hepimiz artık bu ülkeden uzaklaşmaya, alanımızı doğru icra edebileceğimiz yerlere gitmek istiyoruz. Eğitim sisteminin gelecek vaat ettiğini düşünmüyorum. Yönetenler bu sistemin doğru yolda olmadığını fark ederler umarım. Bizi basit bir sınavla kıyaslamaya çalışmazlar. Çünkü her mesleğin farklı yönleri var” diye belirtti.

Mezun olduktan sonra 19 okula başvurduğunu aktaran Ertürk, sadece bir okulun geri dönüş yaptığını söyledi. Ertürk,” Başvurularda referans ve tecrübe isteniyor. Ben üniversiteden yeni mezunum, nasıl tecrübeli olabilirim ki? Zaten 22 yaşında mezun oluyoruz ve 5 yıllık tecrübe arıyorlar. Bu durum bizi, ‘ben bu ülkede çalışabilecek miyim?’ kaygısına düşürüyor. Bekçiler bile bugün öğretmenden daha yüksek maaş alıyor. Biz öğrencileri geleceğe hazırlıyoruz, fakat karşılığını alabilecek miyiz bilmiyorum” diyerek kaygısını ve tepkisini dile getirdi.

Lisede kaygılar başladı

Lise öğrencisi Salih Ertürk, şimdiden kaygılı. Gastronomi hedefinin olduğunu ancak ülkede mesleğini icra edemeyeceğini düşünen Ertürk, “Lise öğrencisiyim ve şimdiden kaygılıyım. Nasıl yurtdışına gidebileceğimi araştırıyorum. Bu bizim suçumuz değil. Başa gelenlerin ideolojileri nedeniyle ülkedeki çoğu genç işsiz. Halkın içine girmeden bu dertleri göremiyorlar. Kendi kafalarına göre bir eğitim sistemi oturtmuşlar. Ortaokul öğrencilerinin bile ciddi endişeleri oluyor. Adalet duygusuna bakmadan tek bir sınavla yargılıyorlar insanları. Sonrasında da toplumda bir sürü olay yaşanıyor. Eğitim sistemini düzenleyen ve başa gelen insanların halkın içinden olması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin altında maaş

Ufuk Üniversitesi Hukuk öğrencisi Günay İrem Yalçın ise yeni mezunların iş bulma şartlarının çok zor olduğunu söyleyerek, “İş için aramaya gittiğimde, asgari ücretin altında bir maaş teklif ediyorlar. Staj zamanı para ve yol karşılanmıyor bile. Kendimizi geliştirmek için bu durumlara katlanıyoruz. Birçok iş yerinde torpil ve mülakat mantığı işleniyor, bu da gençleri zorluyor” dedi.