“Tutuklamalar Alevi köylerini insansızlaştırmak için”

Erzincan PSAKD yöneticilerinin ve üyelerinin tutuklanmasına ilişkin PİRHA’ya konuşan PSAKD Erzincan Şube Başkanı Salih Ürün ve Şube Sekreteri Fikri Demirel, operasyonları Alevi köylerini insansızlaştırmaya yönelik olarak değerlendirdiklerini ifade ettiler.

PSAKD Erzincan Şube yöneticileri ve üyelerinden 16 kişinin tutuklanmasına ilişkin PSAKD Erzincan Şube Başkanı Salih Ürün ve Şube Sekreteri Fikri Demirel PİRHA’ya konuştu.

Salih Ürün, “Şu anda tutuklu bulunan arkadaşların bazıları daha önce tutuklandı sonra serbest bırakıldı. Köylere baskı yapılmaya devam ediliyor. Amaç o köyleri boşaltmak. 3-5 hane hayvancılık yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor. Alevi köylerine baskı yapılmak için yapılıyor bunlar. Daha önce tutukladılar; suçlularsa neden serbest bıraktılar” ifadelerini kullandı.

“İTİRAFÇILARLA ÜLKEDE NELER YAPILDIĞINI BİLİYORUZ”

“İtirafçının ifadeleri üzerine tutuklandıkları söyleniyor. Bu itirafçılarla bu ülkede neler yapıldığını biliyoruz. En basit örnek savcı Cihaner, gizli tanık ifadesiyle yapıldı bu da. Gizli tanık da kaymakam çıktı. O kaymakam şimdi aranıyor. Bu mağduriyetleri kim karşılayacak. Alevi köylerine baskılar tarih boyunca devam etti, hiçbir zaman bitmedi. Erol arkadaş ile 4-5 dönemdir beraber dernek yönetimindeyiz. İşinin gücünün dışında terörle bağlantı kurmaları akıl almaz bir şey” diye konuşan Ürün, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz inanç derneğiyiz, kültürümüz ve inancımızla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Cemevlerimize katkı sunmak, öğrencilere yardımcı olmak, Alevi sorunlarını dile getirmek, basına duyurmak, bunları gizli yapmıyoruz. Bunu hazmedemiyorlar. Doğan arkadaşımız bir önceki dönem yönetimdeydi. Akın arkadaşımız yine yönetimde. Belediyede çalışan bir insan. Hafta sonu dışında dışarı çıkmayan bir insan yardım yataklık yapmış deniyor. Bu ülkede insanlara sahte belgelerle, gizli tanıklarla neler yapıldığını biliyoruz. İnsanların mağduriyetini biliyoruz. Köylü vatandaş tarlada çalışıyor, evine gidiyor. Ekinine gidiyor. Bunları önceden de yaşadık. Kesin delil ortaya koyulmadan neden mağdur ediliyor insanlar. Yazık günah değil mi? Biz arkadaşlarımızın suçsuz olduğunu çok iyi biliyoruz.”

“CEMEVİ YAPILMASINI HAZMEDEMİYORLAR”

Ulalar Beldesi’nde cemevi yapmaya başladıklarını ifade eden Ürün, “Bunu hazmedemiyorlar. Bu nedenle operasyonların yapıldığını düşünüyorum. Federasyonun Balıkesir’de yaptığı toplantıyı bir yayın organının hedef göstermesi, neden göz yumuluyor gibi hedef göstermesi sonucu operasyonlar yapılıyor. Arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Suçsuz olduklarına gerçekten inanıyoruz” dedi.

“ALEVİ KÖYLERİNİ İNSANSIZLAŞTIRMAYA YÖNELİK OPERASYON”

Şube Sekreteri Demirel ise şunları kaydetti:

“Bizim kanaatimiz şudur; Alevileri sindirmek, susturmak, Alevi köylerini insansızlaştırmaya yönelik bir operasyon olarak değerlendiriyoruz. Arkadaşlarımızın herhangi bir terör örgütüyle ilişkileri yok. Bu arkadaşlarımızın birçoğu bahardan güze kadar hayvancılık yapıyorlar. Devlet buraları boşaltmak için komplo, gizli tanık ifadesiyle tutukluyorlar. Erol Yeter mermer işiyle uğraşmaktadır. Köylerde mezar yapımı ve TOKİ’lerde çalışıyor. Köylere, her yere gidiyor. İster istemez köylere gidiyor. Diğer arkadaşlarımız yazları hayvancılık yapıyorlar. Bir arkadaşımız da Ulalar Belediyesi’nde çalışıyor.

“KÜRTLERİ TÜRKLEŞTİRMEK, ALEVİLERİ SÜNNİLEŞTİRMEK..”

“Devletin Osmanlıdan beri Kürtleri Türkleştirme, Alevileri Sünnileştirme projesi var. 1920-1925’lerde İsmet İnönü’nün olsun, Celal Bayar’ın olsun; Şark raporlarında dahi Erzincan vb illerin süratle Türkleştirilmesi ve buradaki Kürt ve Alevi nüfusunun azaltılması gibi raporları vardı. O raporlar günümüzde hala devam ediyor” diye konuşan Demirel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Son dönemlerde Afgan ve farklı Türki Cumhuriyetlerden gelen insanlar özellikle Erzincan bölgesine yerleştirilmekte. Aynı sistemle daha önce savcı Cihaner’i de tutuklattılar. Bunun yanında ordunun değişik kademelerinde insanları komplo ve gizli tanıkla tutukladılar.”