Tutsak avukatlar tecrit ve tek tipe karşı eyleme başlıyor

Tutsak avukatlar 22 Ocak’ta bir haftalık açlık grevine başlıyor.

Avukatlar; tecritte tutulan meslektaşları Selçuk Kozağaçlı ve Yaprak Türkmen için eylem kararı aldı. Eylemin gerekçelerinden biri de 696 sayılı KHK kapsamında 5275 sayılı ‘Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’a eklenen madde. Buna göre ‘Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlamalar’ yöneltilen tutuklu ve hükümlülere ‘tek tip kıyafet elbise’ giyme zorunluluğu getiriliyor.

Hapishaneler ‘tek tip elbise’ zorunluluğu getirilmesi nedeniyle hareketleniyor. Bir tepki de Nuriye Gülmen ve Özakça’nın davaları öncesinde tutuklanan avukatlardan geldi.

4 aydır tutsak bulunan avukatlar hapishaneden gönderdikleri mektupta özetle şunları aktardı: “Bizi 9 farklı hapishaneye sürgün ettiler. İlk günden itibaren çeşitli hapishanelerde saldırılar oldu. Avukat Engin Gökoğlu’nun kolunu kırdılar. Silivri Hapishanesi’nde Avukat Selçuk Kozağaçlı ve Avukat Yaprak Türkmen tek kişilik hücrelerde tutuluyor. Bizlere tek tip kıyafeti giydiremeyecekler. Hem tek tip kıyafet uygulamasına hem de arkadaşlarımızın tekli hücrelerde tutulmasına karşı bir haftalık açlık grevine başlıyoruz.”