Türk Metal Parla Solar fabrikasında grev kararı aldı

Türk Metal Sendikası İzmir Şubesi, Denizli’de bulunan ve örgütlü olduğu Parla Solar Hücre ve Panel Üretim fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için grev kararı aldı

Türk Metal Sendikası İzmir Şubesi, Denizli Honaz Bölgesinde faaliyet gösteren ve örgütlü olduğu Parla Solar Hücre ve Panel Üretim fabrikasında toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için grev kararı aldı. Sendika grev kararını işyerinde bulunan sendika panosuna asarken, TİS görüşmesinde uzlaşma sağlanamaz ise 30 Ekim’de greve çıkacaklarını duyurdu.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Türk Metal Sendikası İzmir Şube Başkanı Mürsel Öcal, TİS görüşmelerinin 1 Ocak tarihinde başladığını aktararak, “Pandemiden beri fabrika kısa çalışmada sistemiyle çalışmakta. Bundan dolayı sözleşme tıkanma noktasına geldi. Fabrika yüzde 12 teklif etti ancak biz bunu kabul etmedik. Yasal süreçler çerçevesinde grev kararımızı aldık” diye konuştu.

21 Ekim’de fabrika yönetimi son bir görüşmeleri olacağını ve yine anlaşma sağlanamaz ise 30 Ekim’de greve çıkacaklarını ifade eden Öcal grev yasaklarına da değinerek, “Grev erteleme gibi saçma bir yasak olamaz. Bu kararı doğru bulmuyoruz. Sözleşme umarım masada biter. Ama bitmezse greve çıkacağız” dedi.