TTB’ye destek verenlere operasyon: Gözaltı ve eyleme saldırı

Barış çağrısı yapan TTB yöneticilerinin gözaltına alınmasına sosyal medyada tepki gösterenler gözaltına alındı, Çapa’daki eyleme ise polis saldırdı.

Afrin operasyonuna ilişkin barış çağrısı yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan TTB yöneticilerine destek olduklarını açıklayan ve barış çağrısını yenileyerek serbest bırakılmalarını talep edenlere yönelik baskılar sürüyor. Ankara’da sabah saatlerinde düzenlenen ev baskınlarıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı. Öte yandan gözaltıları Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi önünde protesto etmek isteyen yurttaşlara polis saldırdı.

ANKARA’DA EV BASKINLARI

Ankara’da sabah saatlerinde düzenlenen ev baskınlarıyla aralarında tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın danışmanı Songül Akbay’ın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Tarım Orkam Sen Genel Başkanı Hamit Kurt da bulunuyor.

KESK’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu sabah saatlerinde sosyal medya paylaşımları nedeniyle Ankara’da gerçekleştirilen operasyon sonucu aralarında üye sendikamız Tarım Orkam Sen Genel Başkanı Hamit Kurt’un da bulunduğun çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır. Bu duruma karşı saat 11.00’da Tarım Orkam Sen Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenlenecektir.”

Öte yandan Öğrenci Kolektifleri üyeleri Aysu Simge Taştan, Emek Erez, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyesi Cevahir Canpolat, Kaos GL üyesi Ali Erol ve Seyri Sokak muhabiri Sibel Tekin’in de evlerinde polis arama yaptı.

Ali Erol’un gözaltına alınması gerekçesinin ise “Savaş bir halk sağlığı sorunudur. #TTB’ninyanındayız” tweeti olduğu öğrenildi.

KEMAL AYTAÇ’IN EVİNDE ARAMA

Dünkü Adalet Nöbeti’nde TTB’nin bildirisi okunduğu gerekçesiyle gece Avukat Kemal Aytaç’ın evinde de polis araması yapıldı. CHP Milletvekili Barış Yarkadaş’ın sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“44 haftadır ‘Adalet Nöbeti’nin tutulmasını sağlayan Av. Kemal Aytaç’ın evi gece polis baskınına uğradı. Aytaç’ın evi arandı. Dünkü Adalet Nöbeti’nde TTB’nin son bildirisi okunmuştu. Soruşturma buna dair mi bilmiyorum! Kimseye nefes aldırmak istemiyorlar!”

‘ÇAPA’DA DÜZENLENMEK İSTENEN EYLEME SALDIRI’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi 11 hekimin gözaltına alınmasını protesto etmek için bugün Çapa’daki İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi önünde yapılması planlanan eyleme polis saldırdı. Basına da müdahale eden polis, görüntü çekilmesine uzun vermedi.

Hastane önünde açıklama yapılmasını engelleyen çevik kuvvet polisleri, açıklamaya katılanlara kalkanlarla müdahale ederek hastane dışına çıkardı.

Açıklamaya katılan hastane çalışanları, desteğe gelen sağlık emekçileri, öğrenciler ve yurttaşlar bunun üzerine Millet caddesi üzerinden Cağaloğlu’daki İstanbul Tabip Odası’na doğru yürüyüşe geçti.

Onlarca polis eşliğinde sessiz bir yürüyüş gerçekleştirildi. Saat 13.30 da TTB önünde açıklama yapılacak.

Öte yandan çay içmek için hastane kantine gitmek isteyenlere de polis izin vermedi. Aralarında doktorların da olduğu grubu polis hastane dışına çıkardı.