TTB başkanları: Onur Hamzaoğlu’nun işlediği suçu işlemeye devam ediyoruz

1966’dan günümüzde Türk Tabipleri Birliği başkanlığı yapan 8 isim, HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun tutukluluğuna tepki gösterdi. Başkanlar, Hamzaoğlu’nun barış talebini dillendirdiği için tutuklandığını belirterek, “Onur’un işlediği suçu işlemeye devam ediyoruz” dedi.

1966’dan günümüzde Tabipler Birliği başkanlığını yapan 8 isim, İstanbul Tabipler Odası’nda düzenlenen basın toplantısı ile 54 gündür tutuklu olan HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu için özgürlük istedi. Toplantıya TTB Başkanı Raşit Tükel ve eski TTB başkanları Dr. Erdal Atabek, Prof. Dr. Özdemir Aktan, Dr. Eriş Bilaloğlu ve Prof. Dr. Gençay Gürsoy katıldı. “Dr. Onur Hamzaoğlu’na özgürlük” pankartının açıldığı toplantıda, açıklamayı Prof. Dr. Raşit Tükel yaptı.
Türk Tabipleri Birliği’nin bir okul olduğunu söyleyen Tükel, bu okulun 1989 yılından bugüne hem öğrencisi hem eğiticisi olan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun basın açıklaması nedeniyle 54 gündür tutuklu olduğunu hatırlattı. Tükel, “Hamzaoğlu’nun, TTB içerisinde toplum sağlığını ilgilendiren başlıklarda Türkiye Sağlık İstatistikleri yıllığını hazırladı. Yaşanan halk sağlığı sorunlarına özel raporlar yazılmasından, sağlık çalışanlarının sağlığı çalışmalarından halen sürdürmekte olduğu, 40. yılına giren Toplum ve Hekim Dergisi’nin editörlüğüne, her yıl sağlık bütçesi değerlendirmesinden dönemsel sağlık politika notları hazırlamaya, halk sağlığı asistanlarına yönelik gezici halk sağlığı okullarında eğiticilik yapmaya kadar geniş bir yelpazede katkı sunmuştur” dedi.
‘HALKIN SAĞLIĞININ ONUR’U SERBEST BIRAKILSIN’
TTB başkanları olarak, Onur Hamzaoğlu’nun toplumun sağlığı ve hekimlerin yararına özverili, gönüllü, disiplinli çabalarının tanığı olduklarını vurgulayan Tükel, “Ancak Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu aynı zamanda TTB’nin eşitlikçi, laik, özgürlükçü, demokratikleşme ve barıştan yana, insan hakları temelinde toplumcu bir hekim meslek örgütü kimliğinin korunması ve sürdürülmesinde de kararlılıkla tutum alan ve destek veren bir emekçisi olmuştur” diye belirtti. Tükel, “Halkın sağlığının Onur’u en kısa sürede serbest bırakılsın, Onur Hamzaoğlu’na özgürlük” diye konuştu.
‘HALK SAĞLIĞINA YÖNELİK TEHDİTTİR’
1966-1984 yılları arasında TTB başkanlığı yapan Dr. Erdal Atabek de Hamzaoğlu’nun tutukluluğunun halk sağlığına yönelik bir tehdidin ifadesi olduğunu belirtti. Atabek, “Bugün değerli meslektaşımızın tutuklanması halk sağlığını savunmasının tutuklanmasıdır. Biz eğer halk sağlığını savunmuyorsak neden hekim olduk? Biz sadece ve sadece halkın sağlığı için bu mesleğe girdik. Bu tutuklanma bir kişinin değil, büyük bir anlayışın, hizmetin tutuklanması olarak değerlendiriyoruz” dedi.
‘ONUR’UN İŞLEDİĞİ SUÇU BİZ DE İŞLİYORUZ’
Onur Hamzaoğlu’nun daha önce de barış akademisyeni kimliğiyle gözaltına alındığını hatırlatan 2006-2010 yılları arasında TTB başkanlığı yapan Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Hamzaoğlu’nun barış talebini dile getirdiği için tutuklandığını kaydetti. Gürsoy, “Onur, hem savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu savunuyordu. Hem de barış talebi nedeniyle tutuklanmıştır. Ortadoğu’da emperyalist güçlerin 3. dünya savaşının tetikleyeceği bir dönemde Türkiye’de barış talebini dillendirmek suç sayılıyor. Onur’un tutuklanmasını kınıyorum, savaş bir halk sağlığı sorunudur. Bunu özü hipokrat yemininden kaynaklanıyor. Bizler Onur’un işlediği suçu işlemeye devam ediyoruz” dedi.
‘İVANLARA ÖZGÜRLÜK’
2012-2014 yılları arasında TTB başkanlığı yapan Prof. Dr. Özdemir Aktan ise, Onur Hamzaoğlu’nun tutuklanmasını Dostoyevski’nin Timsah hikayesine benzeterek, “Onur Hamzaoğlu timsahın yuttuğu İvan’dır. Biz hep beraber timsahın karnında olan bütün İvanların bir an önce çıkarılmasını istiyoruz. Tüm İvanlara özgürlük” diye konuştu.
Basın açıklamasına imza atan TBB başkanlarının isimleri şöyle. Dr. Erdal Atabek (1966-1984), Dr. Selim Göçer (1990-1995), Doç. Dr. Özen Aşut (1995-1996), Prof. Dr. Gençay Gürsoy (2006-2010), Dr. Eriş Bilaloğlu (2010-2012), Prof. Dr. Özdemir Aktan, (2012-2014), Dr. Beyazıt İlhan (2014-2016), Prof. Dr. Raşit Tükel (2016-2018)