TRT dizisinde çalışan set işçileri direndi, kazandı

TRT 1 dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu’nun set-dekor işçilerinin hak gasplarına karşı başlattıkları iş bırakma eylemi kazanım getirdi. Yapım şirketiyle masaya oturan işçiler Sine-Sen’in de desteğiyle tüm taleplerini kabul ettirdi.

Milyonlarca liralık bütçelerin harcandığı dizilerde kâr hırsı dinmek bilmiyor. Birçok sette işçiler kölelik şartlarında çalışıyor, hak gasplarına maruz kalıyor. Bunun son örneği ise Akli Film’in yapımını üstlendiği TRT 1 dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu dizi seti oldu. İşçiler kendilerine mobbing uygulanması, çalışma koşullarının hijyenden ve iş güvenliğinden yoksun olması, primlerinin eksik yatırılması ve bir süredir ücretlerini alamamaları üzerine iş bırakma eylemi başlatmıştı. 3 gün süren eylem sonuç verdi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı (DİSK) Sinema Emekçileri Sendikası’nın da (Sine-Sen) desteğiyle işçiler yapım şirketiyle masaya oturdu. Tüm Taleplerini kabul ettiren işçilerle yapım şirketi arasında yarın sözleşme imzalanacak.

İşten çıkarma tehdidi

İşçilerin 1 aydır ücretlerini alamadıklarını ve primlerinin eksik yatırıldığını belirten Sine-Sen sanat biriminin açıklamasında şöyle dendi: “Arkadaşlarımızı işten çıkarmakla tehdit ettiler. Primleri asgari ücret üzerinden yatırılıyordu. Ücretlerini bir kısmını elden alıyorlardı. Bir süredir arkadaşlarımıza ücretleri yatırılmıyordu zaten. Bunun üzerine iş bırakma eylemi başlatıldı. Ardından da işten çıkarma tehditleri geldi. Buradaki sanat yönetmeniyle konuştuğumuzda ‘Siz iş olmadığında çalışanınızı çıkartmaz mısınız’ şeklinde bir tepki aldık. Verdiğimiz cevap ‘Hayır. Sözleşmede bir süre belirtilmediyse çıkartamazsınız’ oldu.”

“2 araba işçi yığarım”

Çalışma ortamının hijyenden uzak olduğunu belirten sanat birimi “Tuvaletler temiz değil. Giyinme odaları hijyenden yoksun. Gelen yemekler çok kötü. Arkadaşlarımız sorunlarını anlatırken az bile bahsetmişler, gözlerimizle gördük çöp içinde çalışmak zorunda kalıyorlar. Maske yok, dezenfektan yok. Sadece oyucular gelince maske takılıyor” ifadelerini kullandı. Mesai saatlerinin sık sık uzadığını da belirten Sine-Sen sanat birimi üyeleri “Arkadaşlarımız ‘istersen kalma, dışarıda bir sürü insan var. Sen buradan toparlanmadan ben 2 araba insan yığarım buraya’ şeklinde tehdit ediliyorlar. ‘Her çalıştığınız yerden asgari ücret alırsınız. Sizi piyasa barındırmam, çalışamazsınız’ diyenler oluyor. Çocukların çoğu güzel sanatlar öğrencisi” şeklinde yaşanan mobbingi anlattı.

Anlaşma işçilerin oy birliğiyle sağlandı

Sete giderek işçilere destek olan Sine-Sen sanat birimi üyeleri BirGün’e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Arkadaşlarımızla konuştuk. Yapım şirketiyle de masaya oturuldu. 60 kadar işçi arkadaşımız sette çalışıyor. Anlaşma arkadaşlarımız arasındaki oy birliğiyle sağlandı.”

Ücretler ödenecek, primler tam yatırılacak

İşçilerle yapım şirketi arasında sağlanan anlaşmaya dair ise şu bilgiler paylaşıldı: “Arkadaşlarımızın çalışma koşulları düzeltilecek. Tuvaletlerin, soyunma odaların temizliği sağlanacak. Maske ve dezenfektan dağıtılacak. Yatırılmayan ücretler ödenecek, primler tam yatırılacak. Fazla mesaiye kalmak istemeyen arkadaşlar zorlanmayacak. Servis koşulları düzeltilecek, yemekler daha iyi gelecek. En önemli şeylerden birisi de arkadaşlarımıza iş güvenliği eğitimi verilecek ve sette işe yarar bir ambulans bulundurulacak.”