‘Timtik ve Ünsal’ın hastanede tutulması hukuka aykırı’

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekerek, meslektaşlarının tedavi edilmeksizin hastanede tutulmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi. 

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekmek amacıyla Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde açıklama yaptı. “Adalet sağlansın Ebru ve Aytaç yaşasın” pankartını açan hukukçular, Timtik ve Ünsal’ın fotoğraflarının olduğu “Savunmaya özgürlük” dövizlerini taşıyarak, “Ebru, Aytaç onurumuzdur” sloganı attı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Sekreteri Nergis Tuba Aslan, “Ebru ve Aytaç için nöbetimiz devam ediyor. Bugünden itibaren her gün süreç hakkında bilgilendirme yapma kararı verdik” dedi.

Hukuka aykırı

Timtik ve Ünsal’ın 5 Nisan’dan bu yana ölüm orucunda olduğunu hatırlatan Aslan, “30 Temmuz’da mahkemenin Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edilmesi üzerine arkadaşlarımız hakkında ATK ‘Hapishanede tutulamaz’ dedi. Buna rağmen İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi hukuka aykırı bir şekilde rapor vererek, meslektaşlarımızı tahliye etmedi. Hepinizin bildiği üzere her ikisini ayrı ayrı hastanelere sevk etti. Arkadaşlarımız orada mahpus koşullarında tutsaklar. Her iki hastanede meslektaşlarımız 7 gündür rızaları dışında herhangi bir tıbbı müdahale yapılmaksızın özgürlüklerinden yoksun bırakılıyorlar. Bu tamamen keyfidir. Mahkemenin vermiş kararın ardından hastaneye sevk edilerek rızaları dışında zorla müdahale edilmeye çalışılması açıkça evrensel hukuk kurallarına aykırıdır” diye ifade etti.

‘Diken üstündeyiz’

“Ölüm orucu eyleminin adil yargılama talebine ilişkin olduğu ve bu anlamda bir tedavi taleplerinin olmadığını her seferinde söylüyorlar” diyen Aslan, “Bekliyoruz. Diken üstündeyiz. Biz saatlerle yarışıyoruz ancak devlet yetkilileri 2 avukat arkadaşımızı öldürmek için uğraşıyor. Biz buna izin vermeyeceğiz” diye belirtti.

‘Hastanede tutulamazlar’

“38. Ağır Ceza Mahkemesinden bu hukuk garabetine bu keyfiliğe son vermesini bekliyoruz” diyen Aslan, şöyle devam etti: “Bizler buradayız. Kararı bekliyoruz. Arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşacak kararı beklemeye devam edeceğiz. Biz vazgeçmiyoruz. Adliyedeyiz. Nöbetimize devam edeceğiz. Eğer 38. Ağır Ceza Mahkemesi de biraz olsun cesaret gösterip hukuka uygun karar veremezse bizim için süreç tamamlanmıyor. Biz aynı zaman buradan ve her iki hastanenin sağlık birimlerine sesleniyoruz. Meslektaşlarımız tedavi edilmeksizin hastanede tutulamaz. Bunun hekimlik meslek etik ilkeleriyle alakası yok. İlgisi yok. Şuanda tüm hekimler mahkemenin verdiği kararı uygulayarak suç işliyorlar. Herkes kurtulur ama hekimler bu sorumluluktan kurtulamaz. Hastanelerden meslektaşlarımızın iradelerini aşmayacak bir rapor vermelerini bekliyoruz.”

Aslan, Timtik ve Ünsal serbest bırakılıncaya kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

Açıklamanın ardından avukatlar adliyeye geçerek, çıkacak kararı beklemeye devam etti.