Timtik ve Ünsal ile görüşen avukatlar: Saniyeler bile önemli, derhal tahliye edin

Ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile kaldırıldıkları hastanede görüşen meslektaşları, “Artık saniyelerin bile önemi var, derhal tahliye edin” çağrısında bulundu.

Adli tıp kurumunun “hapishanede kalmaları uygun değil” raporuna rağmen tahliye edilmeyen ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, kaldırıldıkları hastanede ilk kez avukatları ile görüştü. Meslektaşlarının durumuna ilişkin bilgi veren Avukat Hüseyin Boğatekin, “Durumları kritik, artık saniyelerin bile önemi var” dedi.

Mahkemeye tahliye talebinde bulunduklarını söyleyen Boğatekin, “Yargıtay karar vermiyor, başvuru yaptığımız mahkemeler yedek heyetlerle çalışıyor ve taleplerimizi gerekçeksiz reddediyorlar. Hastanedeki hekimler, arkadaşlarımızın durumları ortadayken yaşam haklarının ciddi tehlikede olduğunu belirten yeni bir rapor hazırlamıyorlar. Yani ne yapmak istiyorlar, Ebru ve Aytaç hastanede mi ölsün isteniyor” diye sordu.

“Yeniden tahliye talebinde bulunduk”

Dosyaları Yargıtayda olan ve adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda bulunan Avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, kaldırıldıkları hastanede zorla müdahale tehdidi ile karşı karşıya. İki avukat için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi ile hastaneler önünde bekleyen avukatlar ve yakınları, iki avukatın tahliyesi için bir an önce adım atılmasını bekliyor. İki avukat için yeniden tahliye talebinde bulunan avukatlardan Hüseyin Boğatekin gelinen aşamayı Evrensel’e değerlendirdi.

Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın tahliyeleri için dilekçe verdiklerini söyleyen Avukat Hüseyin Boğatekin “Biz adli tıp kurumunun ‘cezaevinde kalamazlar’ raporuna rağmen tahliye etmeyen ve yine hiç yetkisi yokken ölüm orucundaki 2 arkadaşımızı hastaneye sevk ettiren 37. Ağır Ceza Mahkemesini muhatap alarak bir itiraz dilekçesi verdik ve beklemeye geçtik. 37 Ağır Ceza Mahkemesinin bir an önce karar vermesini, daha doğrusu bir an evvel kararından dönmesini bekliyoruz. 37. Ağır Ceza Mahkemesinin reddetmesi durumunda ise itirazımızı 38. Ağır Ceza Mahkemesine yapacağız” dedi.

Avukatlar ilk defa hastanede Ebru ve Aytaç ile görüştü: durumları kritik

Uzun süren uğraşlar sonucu avukatların hastanede Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile bir görüşme yapabildiklerini söyleyen Boğatekin, “Şunun altını özellikle çizmek gerekiyor: Hastaneye sevk edildiklerinden beri avukat arkadaşlarımızın refakatçi sorununu ve avukatları ile görüştürmeme sorununu çözmeye çalışıyoruz. Şu anda refakatçıları var ve ilk defa avukat görüşü de gerçekleştirdik. Aldığımız bilgiler bizi gerçekten daha da korkuttu. Ortaya çıkan sonuç gerçekten de sağlık durumlarının çok kötü olduğu. Özellikle Ebru’nun durumu gerçekten kritik, üstüne hastanede zorla tutulmalarının yarattığı ciddi bir moral bozukluğu var ve zorla müdahele tehdidi var” dedi.

“Yargıtay karar vermiyor, mahkemeler başvuruları gerekçesiz reddediyor”

Boğatekin devamında şunları söyledi:

“Yargıtay karar vermiyor, başvuru yaptığımız mahkemeler yedek heyetlerle çalışıyor ve taleplerimizi gerekçeksiz reddediyorlar. Hastanedeki hekimler, arkadaşlarımızın durumları ortadayken yaşam haklarının ciddi tehlikede olduğunu belirten yeni bir rapor hazırlamıyorlar. Kendileriyle görüşemiyoruz, refakatçileri ile görüşemiyoruz. Avukat görüşleri çok sınırlı. Hastanelerin yakınına dahi artık yaklaştırmaya başlandılar, önceki gün müdahale edildi 2 kişi gözaltına alındı. Yani ne yapmak istiyorlar, Ebru ve Aytaç hastanede mi ölsün isteniyor?”

“Artık saniyelerin bile önemi var”

Artık saniyelerin bile çok önemli olduğuna dikkat çeken Boğatekin,  “Ebru ve Aytaç ile ilgili bir an evvel adım atılmalı, Ebru ve Aytaç yaşamalı. Biz bütün bunlara rağmen her gün burada dilekçelerimizi tekrar tekrar sunacağız ve Ebru ile Aytaç tahliye edilene kadar ve özgürlüğüne kavuşana kadar Çağlayan Adliyesinin önünden ayrılmayacağız, Sadi Konuk ve Kanuni Sultan Süleyman Hastanelerinin önünde olmaya devam edeceğiz. Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu olarak Türkiye’nin her yerindeki avukatlara, baro başkanlarına çağrıda bulunuyoruz. Çağlayan Adliyesine gelsinler” ifadelerini kullandı.