THY, maaş indirimini kabul etmeyen çalışanlarının önüne istifa mektubu koydu

THY’nin geniş çaplı bir tasfiye operasyonu için düğmeye bastığını kaydeden HAVASEN, söz konusu dayatmanın ‘ahlak dışı’ olduğunu belirtti.

THY, maaşlarda yüzde 50’ye varan indirim protokolünü kabul etmeyen çalışanların istifa mektubu imzalamalarını istedi. HAVASEN, “Geniş çaplı tasfiye operasyonu için düğmeye basılmıştır. Teslim belgesini hukuk dışı bir yöntemle onaylatmak ahlak dışıdır” dedi.

Türk Hava Yolları (THY), yetkili sendika Hava-İş’le imzaladığı ve maaşlarda yüzde 30 ile 50 arasında indirim öngören protokolün üzerinden 24 saat geçmeden tüm çalışanlara bir elektronik posta gönderdi. Postada protokol koşullarını kabul etmeyenlerden, iş akitlerini kendi istekleriyle feshettiklerine dair bir yazı imzalamaları istenerek, 8 Eylül’e kadar süre verildi.

HAVASEN: Tasfiye operasyonu başladı

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVASEN) Yönetim Kurulu, bu talebe sert tepki gösterdi. THY’nin geniş çaplı bir tasfiye operasyonu için düğmeye bastığını kaydeden HAVASEN, “Kırk katır mı, kırk satır mı açmazına sokulan, işveren karşısında çaresiz, sahipsiz ve yalnız bırakılan çalışanlar, yetkili sendika Hava-İş tarafından adeta kaderlerine terk edilmiştir” ifadesi kullanıldı.

‘Açlığa mahkum ettiler’

HAVASEN’in açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Çalışanlara, pandemi koşullarında, ileride telafi edilebilecek şekilde ve makul düzeyde bir tadil protokolü imzalatmak yerine insan onuruna yakışmayan bir teslim belgesini tamamen hukuk dışı bir yöntemle üyelerine tek tek onaylatmak ahlak dışıdır. Protokol koşullarını kabul etmeyenlere kıdem tazminatlarının yanına bonus olarak eklenen 2 aylık ihbar tazminatı ile işlerinden kendi rızaları ile ayrılmaları dayatılmaya başlandı. Kabul etmeyenler veya tercihte bulunmayanlara ise derhal ücretsiz izne çıkartılarak açlığa mahkum edilecekleri açıkça tebliğ edildi.”

Tazminatlarını ancak seneye alabilecekler

HAVASEN’den yapılan açıklamada, çalışanlara işten çıkartma yasağı nedeniyle ancak yasak bittikten sonra işten çıkartılacaklarının bildirilmesi konusunda da, “İş Kanunu’nun geçici 10. maddesi dikkate alındığında ancak Temmuz 2021 tarihinde kıdem ve ihbar tazminatlarını alabileceklerini göstermektedir” denildi.