TGS: Gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakılsın

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), sosyal medya paylaşımlarıyla Efrin’e yönelik operasyonu eleştirdikleri için gözaltına alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye’nin Efrin’e yönelik askeri operasyonunu sosyal medya paylaşımları eleştirdikleri için gözaltına alınan gazetecilere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, savaşa karşı çıkmaları nedeniyle Sibel Hürtaş, Hayri Demir, İshak Karakaş, Nurcan Baysal ile daha önce “hakkında ciddi ihbar var” denilerek gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra yeniden gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Seda Taşkın’ın derhal serbest bırakılmaları istendi.
Açıklamanın şunlar kaydedildi:
“Unutulmamalıdır ki basın yönetenlere değil, yönetilenlere hizmet etmek için vardır. Medyanın görevi hükümet politikalarının halkın çıkarına olup olmadığını denetlemektir. ‘Milli mutabakat’ cenderesiyle farklı görüşleri susturmaya çalışmak totaliter yönetimlerin taktiğidir.
Gazeteci; başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Bu ifade ‘Türkiye Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde gazetecinin temel sorumluluğu olarak belirtilir. Bir siyasi kliğin çıkarının tüm ülkenin çıkarı gibi yansıtıldığı zamanlarda güç odağından azade, etik gazetecilik yapmak zordur, tehlikelidir ama elzemdir, hayatîdir. Böyle bir gazetecilik ülkeleri, toplumları korur, geliştirir, bazen uçurumun kenarından döndürür.
Kolluk gücüyle suskunluk sarmalı yaratmaya çalışanlar Türkiye’nin tek sese, tek renge, tek partiye sığmayacak zenginlikte, çeşitlilikte bir ülke olduğunu er ya da geç görecektir.”
MA