Tempo Çağrı Merkezi işçileri işe geri alındı

Tempo Çağrı Merkezinde bir süre önce tazminatsız olarak işten atılan 19 işçi, geçmişe dönük hakları da ödenmek üzere işlerine geri alındı

Batman’daki Tempo Çağrı Merkezinde bir süre önce tazminatsız olarak işten atılan 19 işçi, geçmişe dönük hakları da ödenmek üzere işlerine geri alındı.

Tempo Çağrı Merkezi işçileri yaklaşık iki ay önce usulsüz anket ve işyerini zarara uğratmak suçlaması ile tazminatsız olarak işten atıldı. İşçiler ise bu iddiayı kabul etmeyerek DİSK’e bağlı İletişim-İş’in de desteğiyle çeşitli eylemler yaptı. Geçen hafta patron ile işçilerin temsilcisi bir araya gelerek bir görüşme yaptı. Görüşmede işten atılan 19 işçinin işe iadesi, işsiz kaldıkları sürelerdeki alacaklarının ödenmesi, 19 işçinin aynı şirkete ait başka bir projede görevlendirilmesi ve öncesinde 2 aylık gönüllü hizmete tabii tutulması üzerine anlaşmaya varıldı.

Konuyla ilgili Evrensel’e açıklama yapan İletişim-İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Erman Türkmen, işçilerin işe iade edilmesini olumlu karşıladıklarını belirtti. Pandemi döneminde işten atılan işçilerin yürüttükleri mücadelenin örnek olması gerektiğini vurgulayan Türkmen, “İki buçuk aydır işçi arkadaşlarımız seslerini duyurmak için her şeyi yaptı. Bölgenin koşulları ve pandemi gerekçeleri ile en demokratik haklarının engellenmek istenmesine rağmen gösterdikleri kararlılık sayesinde işveren, işçi arkadaşlarımızın sesini duymak zorunda kaldı” dedi.

Uzlaşmaya varılan maddelerin takipçisi olacaklarını ifade eden Türkmen, “Arkadaşlarımızın her zaman yanında olacağız. Buradan çağrı merkezlerinde çalışan işçi arkadaşlarımıza da sesleniyoruz. Düşük ücret, mobbing ve müşteri memnuniyeti adına hakarete uğrayan işçi arkadaşlarımızın yaşadıkları sorunların çözümü sendikalı olmak ve örgütlenmekten geçiyor. Bugüne kadar Tempo işçilerinin yanında nasıl olduysak bundan sonra da üyemiz olsun olmasın bütün çağrı merkezi emekçilerinin sesi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.