Temelli: Evimizde ışık sönmeyecek gece gündüz çalışarak örgütleneceğiz

Mersin’de halk ile bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Hiçbir evimizde ışık sönmeyecek, gece gündüz çalışarak örgütleneceğiz. Bizler umudun yolcularıyız; bizler ‘dönen dönsün yolundan biz dönmeyiz’ diyenlerdeniz” dedi.

Halkların Demokratik Parti (HDP), 24 Haziran genel seçimleri için start verdiği Mersin’de halk ile bir araya geldi. Akdeniz ilçesinde bulunan 33 Düğün Salonu’nda yapılan buluşmaya HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş katılırken, yüzlerce yurttaş salonu doldurdu. Toplantı, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına hep bir ağızdan “Çerxa Şoreşê” marşı eşliğinde bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Bijî berxadana Efrinê” sloganları atıldı.
‘ZAFER BİZİM’
Açılış konuşmasını HDP Mersin İl Eşbaşkanı Murat Baykan yaptı. 24 Haziran’da yapılacak seçimlerin anlam ve önemine değinen Baykan, “Sayın Öcalan başta olmak üzere tüm tutsakları özgürleştireceğimize inanıyoruz. Sizin burada olmanız bize güç verdi. Sizin desteğiniz ile kazanacağımıza inanıyoruz. Tüm baskılara rağmen mücadele etmekten asla vazgeçmeyen sizler ile beraber 24 Haziran seçimlerinde zafer bizim olacaktır” dedi.
‘HEPSİNİ ÇIKARACAĞIZ’
HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise, toplantıda bulunan anneleri ve gençleri Kürtçe ve Türkçe selamlayarak konuşmasına başladı. “Sizin bu direnişiniz karşısında saygı ile eğiliyorum” diyerek devam eden Beştaş, “Siz de biliyorsunuz ki seçim yaklaştı. Kendi korkularından kaynaklı bu kadar erkene aldılar. Bir yandan zindanları doldurdular, diğer yandan ceplerini doldurdular. Daha sonra Bahçeli’nin yolunda hareket ederek bu ittifakı kurdular. Biliyorsunuz şuanda Akdeniz Belediyesi Başkanınız Fazıl Türk zindanda ve belediyeyi kayyum yönetiyor. Diline, kültürüne ve iradesine sahip çıkan halka karşı duruyorlar, bugün 9 milletvekilimiz zindandalar, ancak söz veriyoruz biz Selahattin ve Figen başta olmak üzere hepsini çıkaracağız” dedi.
‘KOALİSYONA GÜÇLÜ BİR TOKAT ATACAĞIZ’
TSK’nin ÖSO ile birlikte Efrin’e yönelik işgalini hatırlatan Beştaş, devamında şunları belirtti: “Efrinlileri oradan çıkartanlar, orada barınamayacaklar ve oradan çıkmaya zorlanacaklar. Biz, bizlerden korkanlara korku dağıtmaya devam edeceğiz. Hiçbir zaman onların karşısında belki sizin kadar direnemedik, ancak boyun da eğmedik. Bu seçimde Demirtaş’ı da diğer vekillerimizi çıkaracağız, söz olsun ki bu seçimlerde başarılı olmak için elimizden geleni yapacağız ve başarılı olacağımızı biliyoruz. İnsanlar haksızlığa uğradı, binlercesi işlerinden oldu. Tüm bu baskı ve zulme karşı güçlü bir cevap vereceğiz. Biz bu koalisyona güçlü bir tokat atacağız. Umudunuzu ve cesaretinizi kaybetmeyin. Birlikte yürüttüğümüz bu mücadelede bir kez daha başarı ile çıkacağız.”
‘BU SEFER KENDİLERİNE GELEMEYECEKLER’
Beştaş’tan sonra HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Merhaba hevalno, merhaba kadınlar, gençler yoldaşlarım ve arkadaşlarım hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyoruz. Bugün Mersin’de seçim çalışmalarımızı başlattık. Bunlar telaşla ne yapacaklarını bilmeyecek şekilde seçim kararı aldılar. Sandılar ki bizi hazırlıksız yakalayacaklar. Siz şaşkın mısızın, biz 40 yıldır hazırız. Bunlar HDP’yi tanımamışlar 1 Haziran’da büyük bir ders verdik, yine bu Haziran’da da büyük bir ders vereceğiz, ancak bu sefer kendilerine gelemeyecekler. Biz Suruç’ta katledilenlerden beri hazırız, Cizre’de yakılanlardan beridir hazırız. Biz 4 Kasım darbesinden beridir hazırız. Biz kardeşlerimizi, vekillerimizi tutsak ettikleri günden beridir hazırız. Belediyelerimize kayyum attıklarından beridir hazırız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi. Temelli’nin sözleri sık sık  “Kahrolsun faşistler” sloganı ile kesildi.
‘KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK’
Hükümetin baskı ve yolsuzluklar ile ayakta durmaya çalıştığını kaydeden Temelli, “5 Nisan 2015’ten beri tüm ülkeyi bir tecritte tutuyorlar. ‘Türkiye’ye barışı getireceğiz çözümü getireceğiz, halkların bir arada yaşayacağı bir çözümü getireceğiz’ diyen Sayın Öcalan’ın o mesajına karşı, 5 Nisan 2015’ten beri tecrit uyguluyorlar. İşte 24 Haziran’da bu tecride de son vereceğiz” sözleriyle salonda Öcalan  lehine sloganlar atıldı. Temelli “Hükümet aynı zamanda savaş politikaları ile kendilerini ayakta tutmaya çalışıyorlar. Bu da Kürtlere karşı yürütülen bir savaştır, hem içeride hem de dışarıda yürütülen bir savaş. Gelmiş Mersin’de kurt işareti yapıyor, biz de ona burada zafer işareti yaparak cevap veriyoruz. Bu ülkede Kürt sorunu çözülmese hiçbir sorun çözülemez. Bu sorun demokrasi sorunudur. Bunlar 2011 yılından beri Suriye’de ÖSO ve DAİŞ ile yağma siyasetini benimsediler ve bunu Efrin’e de götürdüler, buradan beslenerek bir seçim kazanması havasındaydılar ancak görülüyor ki biri 26 Ağustos diyor diğeri o kadar beklemek yok 24 Haziran diyor. Korkunun ecele faydası yok sizi 24 Haziran’da tarihin çöp sepetine atacağız” diye konuştu.
‘5 YIL DAHA KALMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ’
Türkiye’de emekçilerin, kadınlarının, gençlerin özgürlük mücadelesi olduğu gibi Kürt halkının mücadelesinin de demokrasi mücadelesi olduğunu belirten Temelli, “Ne zaman köşeye sıkışsalar bizleri düşman seçerek ne bölücülüğümüz kalıyor ne teröristliğimiz kalıyor. Türkiye halklarına düşmanlıktan başka bir şey veremiyorlar. Çünkü ancak böyle ayakta kalacaklarını düşünüyorlar. Ülke bölünür parçalanırmış, esas bölücülük bu zihniyettedir. Bizim derdimiz barışın sınırıdır, demokrasinin sınırıdır. Barışın sınırı Efrin, Cizre ve Ege denizinden geçer, bu aynı zamanda demokrasinin sınırıdır. Barışın sınırı evinizde iş yerinizden geçer, sabah kalktığınızda işiniz varsa geçer. Ancak iş yoksa aş yoksa zulüm vardır baskı vardır. O yüzden Efrin’de de İzmir’de de Mersin’de de barış diyoruz. 7 Haziran seçim sonuçlarını kabul etmediklerinden beri gelinen noktaya bakın, toplumsal barışı dinamitleyen bir iktidar var. Sanki bugüne kadar insanlar memnunmuş gibi iktidarlarını bir 5 yıl daha uzatmaya düşünüyorlar. Buna izin verecek miyiz? 24 Haziran bu tekçi faşist iktidarın sonu olacaktır.
Neden Mersin’i seçtik çünkü bunun yanıtını en iyi verecek olan Mersin’dir. Mersin tüm kötü politikaların bedeline ve maliyetine katlanıyor. Mersin hızla yoksullaşıyor. Burada kentsel dönüşüm değil kentsel yıkım var. Tüm bu olumsuzlukları durdurmak için bu seçimler bu fırsatı veriyor. Biz bu mücadeleyi toplumsallaştırdık. Nerede halkımızın hakkına göz diken varsa, gasp etmeye çalışan varsa, biz onların karşısında durduk ve mücadele ettik”
‘SONUÇ ALACAĞIZ’
Türkiye’deki gidişata dikkat çeken Temelli, “Bugünkü ekonomi işsizliğe çözüm üreten bir ekonomi değildir. Binali ekonominin büyümesini iyi bir şey sayıyor. Bu büyüme iyi bir büyüme olsaydı, Mersin’de Türkiye’de bu kadar işsizlik yoksulluk olur muydu. Bugün 5 milyon işsiz var, emeklilerin çoğu açlık sınırındadır, aynı şekilde işçiler yoksulluk sınırındadır. Kim yararlanıyor damat yararlanıyor. Şeker fabrikalarını neden satıyorsun, bu şeker fabrikaları ekonomiye katkı sağlayandı. Şeker fabrikalarında elde edeceği para ile bu seçimi kazanmayı planlıyor. Halkın hakkını çalışıyor gasp ediyor. Bu iktidarın gitme zamanı gelmiştir. İktidarlar kendilerinden gitmezler, iktidarları halklar götürür, demokrasi ile seçim ile götürür. Bundan kaynaklı sandığa sahip çıkmak gerekiyor. Biz sandığa sahip çıkarken demokrasi ve barış mücadelesini veriyoruz. Yan yana geleceğiz gücümüze güç katacağız, tüm baskılara rağmen bu mücadeleyi yükselteceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Direne direne kazanacağız, mutlaka kazanacağız.
Yoldaşlar bugün 16 Haziran referandumdan sonra Cumhurbaşkanı partili olabilir denildi. O günden bu güne kadar yaklaşık bir yıldır bunun ne gibi sonuçlarının olacağının fragmanı izledik. Neler olabileceğini gördük böyle bir ülkede mi yaşamak istiyoruz. Bu bir yılı, önümüzdeki 5 yıl buyunca yaşamak mı istiyoruz. Tüm Türkiye halkları bu bir yılı iyi biliyoruz. İşte bu filmi izlememek için mücadele ediyoruz. Biz HDP’nin umudunun filmini izlettirmek zorundayız. Kongremizde dedik ki faşizme karşı omuz omuza bu faşist iktidarı yıkmak için omuz omuza vermeliyiz. HDP bunu başarabilir. Partili Cumhurbaşkanı olduktan sonra medyayı da eline geçirmiş, 24 saat kara propaganda yaparak bu yalana inandırmaya çalıştırıyor. Yanına erken seçim tellalını da almış insanları bu yalana inandırmaya çalışıyorlar. Ne yaparsanız yapın bu halkı inandıramazsınız onlar televizyon ekranlarındalar ise, bizler de sokakta işyerlerinde olacağız ve hakikatin sesi olan HDP’yi götüreceğiz. Biz bunu Newroz’da yaptık, 8 Mart’ta söyledik. Şimdi 1 Mayıs’ta söyleyeceğiz ve 24 Haziran’da sonuç alacağız” dedi.
‘GECE GÜNDÜZ ÇALIŞARAK ÖRGÜTLENECEĞİZ’
AKP ile MHP’nin kirli bir pazarlığı ittifak diye halka kabul ettirmeye çalıştığını aktaran Temelli, HDP’nin ittifakı çoktan yaptığını belirterek, bu ittifakın halkların, emekçilerin, gençlerin, kadınların ittifakı olduğunu vurguladı. “24 Haziran’da bu kirli ittifakı sandığa gömeceğiz” diyen Temelli, “Hiçbir evimizde ışık sönmeyecek, gece gündüz çalışarak örgütleneceğiz. Bizler umudun yolcularıyız; bizler, dönen dönsün yolundan biz dönmeyiz diyenlerdeniz” şeklinde konuştu.
TARSUS
HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ve HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, seçim çalışmaları kapsamında Tarsus Hali’nde esnaf ve işçilerle bir araya geldi. Hal ziyareti öncesi HDP’liler Hal yönetimini ziyaret etti. Burada konuşan HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, 24 Haziran’daki seçimin önemine dikkat çekerek, seçime hazır olduklarını vurguladı. Bilgen, “Tek adam diktatörlüğü”ne karşı tüm kesimlerin HDP’yle bir araya gelmesi gerektiğine değindi. Hali gezen HDP’liler esnaflar tarafından coşkuyla karşılanırken, HDP’liler esnafların sorunlarını dinledi.