Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesinde sendika baskısı zulme dönüştü

Tekirdağ Süleymanpaşa’da Genel-İş sendikası üyesi olan belediye işçilerine Hizmet-İş sendikasına geçmeleri konusunda baskı yapılıyor

Tekirdağ’a bağlı Süleymanpaşa ilçesinde, Genel-İş sendikası üyesi olan belediye işçilerine Hizmet-İş sendikasına geçmeleri konusunda baskı yapılıyor.

DİSK-Genel-İş Tekirdağ Şube Başkanı Mesut Alak, Süleymanpaşa Belediyesinde işçilere sendika baskısı zulme dönüştüğünü belirterek, “Süleymanpaşa Belediyesi’nde işçilerin fazla mesai ücretleri ödenmemekte ya da eksik ödenmektedir. İşçilere, Belediye Başkanının istediği sendikaya geçerseniz, haklarınızı alırsınız denilmektedir” dedi.

Tekirdağ’a bağlı Süleymanpaşa ilçesinde belediye işçileri, Genel-İş sendikasından istifa ettirilerek, Hizmet-İş sendikasına üye yaptırılmak için baskı yapıldığı belirtildi.

Süleymanpaşa Belediyesinde işçilerin bir takım amir ve müdürler tarafından baskıya ve tehdide maruz bırakıldığı ve fazla mesai ücretlerinin ödenmediği ya da eksik ödendiği ifade edildi.

Konuyla ilgili olarak, açıklamada bulunan DİSK-Genel-İş Tekirdağ Şube Başkanı Mesut Alak, Süleymanpaşa Belediyesinde işçilere sendika baskısı zulme dönüştüğünü kaydetti.

“500’ün üzerinde işçi mağdur oldu”

2014 yılı mart ayından yapılan yerel seçimlerle birlikte, Tekirdağ Belediyesi Büyükşehir olduğunu ve Tekirdağ merkezinde Süleymanpaşa Belediyesi’nin kurulduğunu hatırlatan Alak, “Bu oluşumun ardından işçiler sendikamızı tercih etmiştir. Bu işyerlerinde örgütlü ve yetkili sendika DİSK/Genel-İş sendikası olmuştur. Bu hakların geliştirilmesi adına toplu iş sözleşmeleri imzaladık ve imzalamaya devam edeceğiz. Ancak, Süleymanpaşa Belediyesi Personel Çalıştırma şirketindeki üyeliklerde ezici çoğunluğumuza rağmen Türk-İş’e bağlı Belediye-İş sendikasının toplu iş sözleşmesi yetkimize itirazı ile karşılaştık. Yetkisiz sendika Belediye-İş ile yaptığımız tüm görüşmeler sonuçsuz kalmış ve sendikamız adına çıkmış olan toplu sözleşme yetkisi Belediye-İş tarafından dava edilmiştir. Buna bağlı olarak ülkemiz yargı sisteminin ağır aksak işlemesi de eklenince Süleymanpaşa Belediyesi Personel A.Ş.’de çalışan 500’ün üzerinde işçi mağdur olmuş ve toplu iş sözleşmelerine kavuşamamıştır. Bunun sonucu olarak, işçilerin menfaati adına sendikacılık yaptığına iddia eden Belediye-İş sendikası kaybedeceği bir yetki davasını açmaktan ve sürdürmekten çekinmemiş, işçinin yıllarca mağdur olmasına sebep olmuştur. Takvimler artık, 2020 yılını göstermektedir ve bu işçiler hala toplu iş sözleşmesine kavuşamamış ve asgari ücret seviyesinde çalışmaya devam etmektedirler. Buradan Belediye-İş sendikasına sormak istiyoruz; vicdanınız rahat mı? Az sayıda üyeniz olmasına rağmen Genel-İş Sendikasının yetkisine neden itiraz ettiniz? Neden bu insanların evine getireceği bir parça ekmeğin elinden uçup gitmesine sebep oldunuz? Sizin sendikacılık anlayışınız bu mu?” dedi.

Mesut Alak | Fotoğraf: Evrensel

“Hizmet-İş Sendikasına üye olması için baskı yapılmaya başlandı”

Mesut Alak, sözlerine şöyle devam etti: “Türk-İş’e bağlı Belediye-İş sendikasının bu yaptıkları yetmezmiş gibi Mart 2019 seçimlerinin ardından adına sendika kelimesi olan ancak yegane işi AKP’nin koltuk değnekçiliği olan Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş sendikası da Süleymanpaşa Belediyesi Başkanı Cüneyt Yüksel ile işbirliği yaparak işçilerin sendikamız Genel-İş’ten istifa edip Hizmet-İş sendikasına üye olması için baskı yapmaya başlamıştır. Zaten toplu sözleşme yetkisinin Belediye-İş sendikası tarafından dava edilmesi sebebiyle uzun yıllar toplu-sözleşme için bekleyen, Süleymanpaşa Personel A.Ş işçileri üyesi oldukları, sendikaları Genel-İş’ten istifaya zorlanarak mağduriyetleri daha da katlanmıştır. Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ile bütün diyalog çabalarımız sonuçsuz kalmış, Süleymanpaşa Belediyesi sendikamız ile toplu iş sözleşme masasına oturmamıştır. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel işçilere bütün bu baskıları yaparken sözde sendika Hizmet-İş’te ona muhbirlik yapmakta kendi sendikasından istifa edip Genel-İş’e üye olanları tespit ederek isimlerini belediye başkanına gammazlamaktadır. İşçi örgütü olduğunu iddia eden Hizmet-İş sendikasına şunu sormak gerekmez mi? Sen neden bir başka sendikaya yetki çıkmış işyerine gidip yapılacak toplu sözleşmeyi baltalayarak işçilere zarar veriyorsun? İşçilerle toplantı yapıp Belediye Başkanı Genel-İş’i istemiyor onlarla toplu sözleşme yapmayacak ancak Hizmet-İş’e geçerseniz size zam verecek demek  nasıl bir sendikacılık anlayışıdır? Örgütlenme adına böylesine teslim olduğunuz Belediye Başkanı ile işçilerin haklarını nasıl savunacaksınız?”

“Baskıya ve tehdide maruz bırakılıyor”

Alak, açıklamasını şöyle tamamladı: “Süleymanpaşa Belediyesinde işçiler bir takım amir ve müdürler tarafından baskıya ve tehdide maruz bırakılmaktadır. Fazla mesai ücretleri ödenmemekte ya da eksik ödenmektedir. Ve bunun nedenini soran işçilere Belediye Başkanının istediği sendikaya geçerseniz, haklarınızı alırsınız denilmektedir. Buradan o amir ve müdürlere seslenmek istiyorum: Bu yaptığınız suçtur. Şunu unutmayın ki yaptığınız bütün bu baskıların hesabını er ya da geç yargı sizden soracak. Sizler de emekçi olduğunuzu unutmayın ve öyle davranın. İşçilerin Anayasa ile güvence altına alınmış olan sendika seçme hakkına saygı duyun.”