Tayyip Erdoğan, Fransa’da protestolarla karşılandı

Türkiye’nin İtalyan-Fransız ortaklığı olan Eurosam ile füze alımı anlaşması ve Türkiye-AB ilişkileri gündemi ile Fransa’ya giden Erdoğan protestolarla karşılandı.

Fransa Parlamentosu yakınında bulunan Châtelet Meydanı’nda gerçekleşen eylemin yanı sıra Sınır Tanımayan Gazeteciler ve FEMEN de Erdoğan’a karşı eylemler düzenledi. Garson kostümü giyinen FEMEN üyeleri, bedenlerine “Erdoğan insan haklarını yiyor” ve “Erdoğan Kürtlerin haklarını yiyor” gibi ifadeler yazdı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, Türkiye’de tutuklu bulunan gazetecilerin maketleriyle bir eylem yaptı ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Erdoğan ile görüşmesinde tutuklu gazetecilerin durumuna dikkat çekmesi gerektiğini belirtti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, örgütün genel sekreteri Chritophe Deloire “Erdoğan’ın gerilim stratejisi jem Türkiye hem Avrupa için tehlikelerle dolu. Türkiye’nin bu kadar öngörülemez hale gelmesi kimsenin çıkarına değil” ifadelerini kullandı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, internet sitesindeki Tayyip Erdoğan profilinde Erdoğan için “Demokrasi kisvesi altındaki agresif diktatörlükle gazetecilere saldıran yırtıcı” ifadelerini kullanıyor.

TEK TİP TEPKİSİ

Evrensel’in haberine göre, Fransa Parlamentosu yakınında bulunan Châtelet Meydanı’nda gerçekleşen eylemde de, Türkiye’deki insan hakkı ihlallerine yönelik tepkiler dile getirildi. Fransa’daki demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla yapılan protestoda Erdoğan’ı eleştiren sloganlar ve KHK ile yürürlüğe sokulan cezaevlerinde tek tip kıyafet uygulamasına tepki gösteriliyor.