Talabani: ‘Bağdadi, Avrupa’da yeni bir saldırı dalgasına hazırlanıyor’

IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi’nin, örgütün Suriye ve Irak’taki yenilgilerine karşı intikam almak amacıyla İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde yeni bir saldırı dalgasına hazırlandığı ileri sürüldü.

The Telegraph gazetesine konuşan IKBY İstihbarat Şefi Lahur Talabani, Irak ve Suriye’de son dönemdeki kayıplarının intikamını almak isteyen IŞİD lideri Bağdadi’nin, Avrupa’da yeni saldırılar gerçekleştirmek istediğini belirtti.

Bağdadi’nin hala yaşadığını ve muhtemelen Suriye ile Irak sınırları arasındaki çölde saklandığını ifade eden Talabani “IŞİD, Irak ve Suriye’de birçok bölgeyi kaybetti. Ancak bu IŞİD’in sonu anlamına gelmiyor. Batı’da büyük kayıplar veren militanların moralini yükseltmeye yönelik yeni saldırılar göreceğiz. Propaganda sağlayacak yeni saldırılar yapmaya çalışıyorlar” dedi.

‘HALA SAVAŞABİLDİKLERİNİ GÖSTERMEK İSTİYORLAR’

Bağdadi’nin kampı yakınlarındaki IŞİD yönetimi tarafından öncekilerden daha karmaşık saldırıların hazırlandığını ileri süren Talabani “IŞİD medya kartını çok iyi kullanıyor, Suriye ve Irak’taki hükümet güçlerinin moralini medya ile bozuyordu. Ancak aslında dünyaya inandırdıkları kadar asla güçlü değillerdi. Çok fazla alan kaybettiler, kaybettikleri bu topraklara yabancı militanları çekmek için ihtiyaçları vardı. Ancak birilerini çekecek toprakları kalmadı” dedi.

Talabani, Bağdadi ve diğer üst düzey IŞİD üyelerinin yeni saldırılarla hala savaşabildiklerini göstermek istediklerini de belirtti.

Talabani, ayrıca radikal bir siyasi reforma gidilmemesi halinde Irak’ta yeni nesil cihatçı terör örgütlerinin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.