Tahir Elçi cinayeti davası bugün başlıyor: Sanıklar duruşma salonuna gelmeyecek

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili davanın ilk duruşması bugün görülecek. Diyarbakır Barosu, sanıkların savunmalarının SEGBİS sistemi ile alınmasına itiraz etti, ancak mahkeme başvuruya bir cevap vermedi. 

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre, Elçi’nin vurulduğu anda olay yerinde bulunan 3 polis memurunun sanık olarak yargılanacağı dava öncesi Diyarbakır Adliyesi önünde yoğun önlem alındı.

Diyarbakır Adliyesi önünu bariyerlere kapatan polis, bölgede cok sayıda TOMA, zırhlı araç ve çevik kuvvet ekipleri konuşlandırıldı.

Yoğun katılımın gözlendiği duruşmaya Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve ağabeyi, Türkiye AB Drlegasyonu Sema Kılıçer, Af Örgütü Türkiye Şubesinden Tarık Beyhan, Hafıza Merkezi, İHD, TİHV, Barolar, HDP milletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki, Dersim Dağ, Hişyar Özsoy, İmam Taşçıer ve Necdet İpekyuz, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve bağımsız Milletvekili Ahmet Şık katıldı.

Öte yandan salona pandemi kuralları gereği taraf avukatları, baro başkanları ve az sayıda Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi alınacağı öğrenildi. Elçi’nin eşi stajyer avukat Türkan Elçi de müşteki sıfatıyla hazır bulunacak. Dosya sanığı polisler duruşma salonunda olmayacak, bulundukları illerden SEGBİS sistemi ile savunma yapacak.

Diyarbakır Baro Baskani Cihan Aydın mahkemeye avukatlardan oluşan 65 kişilik bir liste sundu.

Çok sayıda polisin olduğu duruşma salonunda, 20 çevik kuvvet polisi olacağı belirtildi.