‘Suruç’un faturası iki polise kesilmek isteniyor’

Suruç katliamında sorumluluğu olan dönemin Suruç TEM Amiri Davarcı İstanbul’da talimatla ifade verdi. İfadenin ardından adliye önünde açıklama yapan Av. Bayraktar, faturanın iki polise çıkarılmak istendiğini, İçişleri Bakanlığı’ndan, Başbakan’a en alttaki polis memuruna kadar tüm sorumlular yargılanana kadar mücadele edeceklerini belirtti.

Suruç Aileleri, yaralıları ve tanıkları katliamda sorumluluğu olan dönemin Suruç TEM Amiri Ahmet Davarcı’nın “görevi ihmal”den talimatla verdiği ifade sonrası açıklama yaptı.

“Suruç için adalet herkes için adalet”, “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankartla Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen aileler, Suruç şehitlerinin fotoğrafları ile “Adalet çığlığımız susturulamaz” dövizi taşıdı. Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden Hacer Elçin, 31 aydır sürdürdükleri adalet mücadelesine tüm sorumlular yargılanana kadar devam edeceklerini vurguladı.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDK İstanbul Eşsözcü Gülçin Aykul, SGDF Eş Genel Başkanı Okan Danacı, ESP MYK üyeleri, SYKP ve çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütünün katıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Suruç gazisi Yasin Can, “Geçmişten benzerlerini defalarca gördüğümüz bir yöntem olarak Suruç davası da unutturulmaya, hasır altı edilmeye çalışılmaktadır. Ancak şu unutulmamalıdır ki, bizler, 33 düş yolcumuzun aileleri, arkadaşları, yoldaşları, Suruç katliamı yaralıları ve tanıkları olarak, adalet mücadelemizden vazgecmeyecegiz” dedi.

‘GERÇEK SORUMLULAR HALA SAKLANIYOR’

“Katliamın bilgisine sahip olan, bombacıları dahi bilen devlet ve onun görevlileri bu katliamın önüne geçememiş, hatta patlamadan sonra yaralıların üzerine gaz sıkmış, ambulansların geçişine engel olmuş ve böylelikle daha fazla canın hayatını kaybetmesine yol açmıştır. Sorumluların şimdi ikisi için yargılama başlıyor. Gerçek sorumlular hala saklanıyor, bu adalet mücadelesinin önü tıkanmak isteniyor” diyen Can, 33 düş yolcusunun mücadelesini sürdüreceklerini kaydetti.

Söz alan HDP milletvekili Hüda Kaya, “Hakkımızı aramaktan, adaleti gerçekleştirme mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Katledenlere, katillere bir kez daha sesleniyoruz, adalet mücadelemiz asla bitmeyecek” dedi.

AV. BAYRAKTAR: FATURA İKİ POLİSE ÇIKARILMAK İSTENİYOR

10 Ekim Ankara katliamı davasının da avukatı olan Kazım Bayraktar ise Ankara’da hayatını kaybedenler adına Adıyaman, Antep, Urfa, Kilis’te örümcek ağı gibi yayılan IŞİD’in tespit edilmesi için dava açtıklarını söyledi. Diğer şehirlerdeki başvuruların takipsizlikle sonuçlandığını ancak Suruç katliamına ilişkin iki polis hakkında soruşturma başlatıldığını hatırlatan Bayraktar, “Aslında İçişleri Bakanlığı’ndan Başbakana, tabandaki polise kadar tüm sorumluların yargılanmasını istedik. Ancak iki polis yargılanıyor. Bugün ifade veren polis söyledi; bombacının Antep’ten Urfa’dan geçerek Suruç’a geldiğini. Onlar da biliyor bu katliamın faturasının iki polise çıkarılmak istendiğini” dedi. Bayraktar, tüm failler yargılanana kadar adalet mücadelesinin bitmeyeceğinin altını çizdi.

etha