Strasbourg’da Öcalan ve Afrin için miting

Avrupa’da Fransa’nın Strasbourg kentinde onbinler, Öcalan ve Afrin için sağanak yağmura rağmen önce yürüdü, sonra miting düzenledi. Avrupa devletlerinin sessizliğine büyük tepki vardı.

Avrupa’da yaşayan Kürtler ve dostları, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye teslim edildiği 15 Şubat gününü ve Afrin’e dönük düzenlenen saldırıları protesto etmek için Fransa’nın Strasbourg kentindeki bir araya geldi. Merkez Tren Garı boyunca uzanan Boulevard de Nancy ve Boulervard de Metz’de toplanan kitlenin yürüyüşüne onbinlerce kişi katıldı. Lüksemburg’dan Cenevre’ye yürüyen 200 enternasyonalistin ve kadınların en önde yürüdüğü yürüyüşte, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü”, “Öcalan’a özgürlük”, “Halkların özgürlük garantisi Öcalan’ın özgürlüğünden geçiyor”, “BM sorumluluğunu yerine getirerek Efrin’deki katliamları durdur” pankartları taşındı.

Öcalan’ın posterlerinin taşındığı yürüyüşte, birçok dilde sık sık atılan “Öcalan’a özgürlük”, “Her yer Efrîn, her yer direniş”, “Terörist Türkiye” sloganları Strasbourg caddelerinde yankılandı. Yine yürüyüşe destek veren Fransız sol-sosyalist ve anti-faşist kesimler de kendi bayrak ve renkleriyle yürüyüşte yer aldı. Yürüyüş boyunca anonslarla sık sık Öcalan’ın durumuna ve Afrin saldırılarına vurgu yapıldı.
7’den 70’e onbinlerin katıldığı yürüyüşte, 15 Şubat’a ve Afrin’e dönük saldırılara tepki yağdı. “Öcalan özgür oluncaya, Afrin zafere ulaşıncaya kadar alanlarda olup direnmeye devam edeceğiz” mesajının verildiği yürüyüşte, Afrin’e dönük saldırılara karşı uluslararası güçlerin sessizliğine de tepki gösterildi. Yine yürüyüşte, Afrin’de yaşamını yitiren sivillerin fotoğrafları taşınarak, insanlık ve savaş suçuna dikkat çekildi.
AFRİN SELAMLANDI
“Öcalan’a Özgürlük (Free Ocalan)” yazılı ve Öcalan’ın resminin bulunduğu pankartı taşıyan 200 enternasyonalist, sık sık İspanyolca, İngilizce, Fransızca söylediği marşlar ve attığı sloganlarla Öcalan’a özgürlük isterken, Afrîn direnişi selamlandı.
“Kobanê’den Efrîn’e direnenler kazanacak” yazılı döviz ve pankartlarının da taşındığı yürüyüşte, Kürt gençleri sık sık hep bir ağızdan “Bijî Berxwedana Efrînê” sloganını attı. Gençler, “Bedeli ne olursa olsun direneceğiz ve kazanacağız” mesajını verdi.
Türkiye ile yaşadığı krizi Kürtlerin eylem ve etkinliklerini yasaklamakla aşmaya çalışan Almanya’ya yürüyüşte büyük tepki vardı. Yürüyüşçüler bu tepkilerini, taşıdıkları “Erdoğan Efrîn’de Kürtleri bombalıyor, Almanya Kürtleri kriminalize ediyor, artık bu ortaklığa son verin” pankartıyla dile getirdi.
Yürüyüş güzergahı boyunca yoğun bir ilgiyle karşılaşan yürüyüşçüleri, Fransız ve diğer Avrupa ülkelerden basın mensupları da yakından takip etti. Yürüyüşün noktalandığı Rue des Vanneaux’da sağanak yağmura rağmen büyük bir miting düzenlendi. Mitingde yapılan konuşmalarda, 15 Şubat’a tepki gösterildi, Afrin direnişi ise selamlandı.
Mitingin açılış konuşmasını KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur yaptı. Göksungur, Efrîn saldırılarının uluslararası komplonun bir devamı olduğunu söyledi. Ciwanên Azad adına yapılan açıklamada ise, Kürt gençlerinin saldırılara sessiz kalmayacağı belirtildi.
ENTERNASYONALİSTLER ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK İSTEDİ 
Lüksemburg’dan yola çıkan, daha sonra Lozan ve Cenevre ile devam eden enternasyonalist yürüyüşçüler de sloganlarla sahneye çıktı. Afrîn saldırılarını sert bir dille kınayan enternasyonalist yürüyüşçüler, “Erfin’e yönelik saldırı dünya halklarının geleceğine yönelik bir saldırıdır. Kapitalist ülkeler bugün Efrin’e saldırılara sessiz, çünkü Efrin şahsında Rojava devrimi boğulmak isteniyor. Biz buna karşı direneceğiz ve Kürt halkı ile beraber kazanacağız” mesajını verdi.
Öcalan’ın özgürlüğünün dünya halklarının özgürlüğü anlamına geldiğini ifade eden enternasyonalistler, Öcalan’ın demokratik konfederalizm projesinin dünya devrim hareketlerine umut verdiğine dikkat çekti. “Biz Öcalan’dan ve Kürt hareketinden aldığımız güçle dünya devrim mücadelemize devam edeceğiz ve kazanacağız” diyen enternasyonalistler sözlerini, “Yaşasın Öcalan”, “Yaşasın devrim direnişi”, “Yaşasın Efrin direnişi” sloganlarıyla bitirdi.
ÖCALAN: KOMPLO KURANLAR EFRİN’E DE SESSİZ
HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan ise 15 Şubat’ı kınayarak başladığı konuşmasında, şunları söyledi: “19 yıl önce Sayın Öcalan şahsında yapılan uluslararası komplo bugün Efrin’de devam ediyor. O gün Öcalan’a komplo uygulayan güçler bugün Efrin’e yönelik saldırılara sessizler.” Türkiye’nin içinden çıkılamaz bir sürece sürüklendiğini vurgulayan Öcalan, Türkiye’nin 29 günden bu yana Efrin’e saldırarak Rojava devrimini boğmak istediğini ancak herhangi bir sonuca varmadığını belirterek, “Efrin direnişi sürüyor ve yenilmeyecek” dedi.
MÜSLİM: ARTIK NE YENİLECEK NE DİZ ÇÖKECEK BİR KÜRT VAR

Mitinge görüntülü bir mesaj gönderen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, “Sosyalist, devrimci olduğunu söyleyen herkes AKP’ye karşı durmalıdır. Kendisine insanım diyen herkesin de Kürt halkının haklı mücadelesi yanında yer almalıdır” dedi.

Daha sonra konuşan Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı Riyad Derar, Rojava ve Efrin halkının Öcalan’ın felsefesiyle örgütlendiğine dikkat çekerek, saldırılara da bu felsefeyle cevap vermeye devam edeceklerini belirtti.

PYD Dış İlişkiler Sözcüsü Salih Muslim ise konuşmasında şunları vurguladı: “Öcalan’ın çocukları bugün Efrin’de direniyor. İyi bilsinler ki ne karşılarında yenilecek ne de diz çökecek bir Kürt var. ‘Bir günde gireriz dediler’, 29 gündür hala aynı noktadalar. Uluslararası güçler ve Avrupa, demokrasiden bahsediyor, ama bugün neden demokrasiye ve insanlığa karşı yapılan saldırıya sessizler? Sadece sessiz kalmakla yetinmeyip, Türkiye’ye sattıkları silahlarla halkımıza karşı katliama ortak oluyorlar. Bugün burada insanlığı savunan halklarla birlikte direneceğiz ve kazanacağız. Hem diktatör hem de herkes iyi bilmeli ki zafer Öcalan’ın çocuklarının olacak.”

Miting Koma Bexwedan’ın seslendirdiği marşlarla sona erdi.

mezopotamyaajans