Sosyalist Meclisler Federasyonu, 24 Haziran’da HDP ve Demirtaş’ı destekleyecek

Sosyalist Meclisler Federasyonu, “Erdoğan’ın tek adam sultası rüyalarını kâbusa çevirmek ve kritik eşik barındıran seçimin özgünlüğü, Kürt ulusunun maruz kaldığı acımasız milli baskı, demokratik iradesine darbe yapılmasından dolayı” 24 Haziran’da hem parlamento hem de cumhurbaşkanı seçimlerinde HDP’yi destekleme kararı aldığını açıkladı

Baskın seçim için egemen muhalefet cephesi ittifak ve aday tartışmalarını nihayete erdirirken, toplumsal muhalefet bileşenleri de açıklamalarını birer birer yapmaya başladı. EMEP’in 24 Haziran seçimlerinde HDP ve Demirtaş’ı destekleme kararının ardından benzer bir karar da Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan (SMF) geldi.

SMF Merkez Yürütme Kurulu’nun açıklaması, mevcut düzede seçimlerin hiçbir şartta sistemi değiştirmenin temel amacı, stratejik mücadele biçimi olamayacağı, ilaveten demokratik, adil, eşit ve bağımsız da yapılamayacağı vurgusuyla başladı.

Milletvekili seçimlerini, bağımsız-demokratik-devrimci-sosyalist vb. parti ve adayların seçilerek parlamentoya girmesine ve dolayısıyla parlamentonun bir kürsü olarak kullanılmasına olanak verdiğini, bu nedenle parlamentoya girmenin doğru bir tavır olduğunu belirten SMF, buna karşın Cumhurbaşkanlığı seçiminin ise makamın bir kürsü olarak kullanılma olanağı bulunmadığı için aynı değerlendirmeye tabi tutulamayacağını kaydetti.

Yine de her iki seçim için son tahlilde benzer bir karar aldıklarını ifade eden SMF, bunun gerekçesini, bu seçimlerin Tek Adam sultasının açık faşizminin geriletilmesi görevi ile açıkladı.

SMF, açıklamasının sonunda seçim tavrını ise şöyle açıkladı:

Erdoğan’ın tek adam sultası rüyalarını kâbusa çevirmek ve kritik eşik barındıran seçimin özgünlüğü, Kürt ulusunun maruz kaldığı acımasız milli baskı, demokratik iradesine darbe yapılmasından dolayı Kürt ulusunun yanında yer almak için girmeyi benimsediğimiz Cumhurbaşkanlığı seçimlerine; aynı zamanda burjuva düzen partilerinden nitelik olarak farklı olan HDP’nin adayını destekleme biçiminde şekillenecektir. Seçimlerin ikinci tura kalması ve HDP’nin adayını başka bir burjuva düzen partisi lehine geri çekerek veya ikinci tur seçiminde fiilen düşerek başka bir adayı desteklemesi durumunda ise genel olarak boykot eğilimi olmakla birlikte tavrımız somut duruma göre yeniden gözden geçirilecektir…

SMF’nin açıklamasının tamamını okumak için tıklayın.