Sokakları terk etmeyen Samandağ halkı Güven Oğurol için adalet istiyor

Antakya, Samandağ’da “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle polis tarafından yedi kurşunla öldürülen Güven Oğurol bugün sonsuzluğa uğurlandı. Güven Oğurol’u katleden polisin tutuklanması talebiyle yürüyen Samandağ halkına esnaf kepenk kapatarak katıldı.

Samandağ’da 12 Mart gecesi 75. Yüzyıl parkında (Yeni park), polisin dur ihtarına uymadığı iddia edilen Güven Oğurol, polis tarafından yedi kurşunla öldürülmüştü.
Defin öncesi Samandağ merkezde biraraya gelen halk Güven Oğurol’u katleden polisin tutuklanması talebiyle yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında sık sık “Samandağ uyuma, evladına sahip çık”, “Susma, sustukça sıra sana gelecek” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atılarak hastane önünde bulunan taziye alanına geçildi. Hastaneden sloganlarla alınan Oğurol’un cenazesi defnedilmek üzere götürüldüğü Asri mezarlıkta sonsuzluğa uğurlandı.

Güven Uğurol’un öldürülmesine ilişkin Arap-Alevi Gençlik Meclisleri’nin yayınladığı açıklama şu şekildedir:

Önceki gün (12 Mart) polis tarafından dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle Samandağ’da katledilen kardeşimiz Güven (Kahil) Oğurol‘un bugün saat 14.00’da defnedilecek cenazesi için saat 12.00 civarı Samandağ merkezde toplanan halk, katil polisin tutuklanması talebiyle
”Samandağ uyuma evladına sahip çık!
Susma sustukça sıra sana gelecek!
Katil devlet hesap verecek!” sloganlarıyla taziye yerine doğru yürüyüşe geçti.
13.00 civarı hastane önünde bulunan taziye yerine gelen halk saat 14.00’da Çiğdem’de Asri Mezarlığında defnedilecek cenazeyi sloganlarla bekliyor.
13.30 gibi hastaneden alınan cenazeyle birlikte kalabalık bir şekilde mezarlığa doğru sloganlarla yürüyor.
14.00 gibi gelinen mezarlıkta polisin katlettiği kardeşimiz Güven Uğurol sonsuzluğa uğurlanıyor.
Devletin OHAL gerekçesiyle Kürt illerinde, İstanbul-Gazi Mahallesinde ve daha birçok yerde çeşitli bahanelerle katlettiği kardeşlerimiz için yasta değil isyandayız. OHAL ile önü açılarak yapılan ve sonra OHAL gerekçe gösterilerek üstü örtülen katliamlarınıza, zulmünüze karşı sessiz kalarak boyun eğmeyeceğiz!

ÖRGÜTLÜ HALKLARI HİÇBİR KUVVET YENEMEZ!

KATİL DEVLET HESAP VERECEK!

Arap-Alevi Gençlik Meclisleri

 

Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez imzasıyla Hatay Barosu tarafından da bir basın açıklaması yayınlandı. “Ne yazık ki; yasalaşan “İç Güvenlik Paketi” ile polisin kullandığı yetkileri genişleten düzenlemenin Güven Oğurol gibi yurttaşlarımızın bu gibi bilinçli iletişim kazalarını çoğaltacağı; “İç Güvenlik Paketi” ile polis ve jandarmaya verilen yetkilerin toplumsal huzuru bozacağı, hukuka olan inancı yitirecek şekilde orantısız ve denetimsiz bir biçimde arttırıldığı, yargının devre dışı kalacağı, polis devleti olgusunu meşrulaştırdığı, Yargı yetkisinin polise, idareye, yürütmeye verildiği, hak ve özgürlüklerin kazanımı için insanlık tarihinin yaşadığı tüm acıların hiçe sayıldığı tehlikesine dikkat çekmiştik.” denilen açıklamanın tamamı şu şekilde:

Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre; Hatay’ın Samandağ İlçesinde önceki gün polisin dur ihtarına uymadığı için açılan ateş sonucu Güven Oğurol isimli yurttaşımız hayatını kaybetmiştir.
Yaşam hakkı, Anayasa ve Avrupa insan Hakları Sözleşmesi ve ekli protokollerle güvence altına alınmış, devletin koruma ve güvence altında tuttuğu en temel insan temel hak ve hürriyetlerinden biridir.
Bundan dört yıl önce yaşanan bir olayla ilgili olarak Yüksekova Kaymakamı, bunu “normal bir asayiş olayının iletişim kazası sonucu istenmeyen yerlere gittiği” şeklinde ifade etmişti.

Ne yazık ki; yasalaşan “İç Güvenlik Paketi” ile polisin kullandığı yetkileri genişleten düzenlemenin Güven Oğurol gibi yurttaşlarımızın bu gibi bilinçli iletişim kazalarını çoğaltacağı; “İç Güvenlik Paketi” ile polis ve jandarmaya verilen yetkilerin toplumsal huzuru bozacağı, hukuka olan inancı yitirecek şekilde orantısız ve denetimsiz bir biçimde arttırıldığı, yargının devre dışı kalacağı, polis devleti olgusunu meşrulaştırdığı, Yargı yetkisinin polise, idareye, yürütmeye verildiği, hak ve özgürlüklerin kazanımı için insanlık tarihinin yaşadığı tüm acıların hiçe sayıldığı tehlikesine dikkat çekmiştik.

Ülke olarak yaşadığımız olağan dışı gergin bir ortamda, Samandağ İlçemizde yaşanan öldürme olayı ile toplumda doğan bir infial hali mevcutken ve Güven Oğurol’un yaşamını yitirdiği olayın içeriği ve sebebi ile ilgili kamuoyuna yetkili ağızlar tarafından bir açıklama yapılmamışken; Güven Oğurol’un yaşamını yitirmesine yol açan polis memurlarının daha 24 saat geçmeden, tutuklamaya sevkleri dahi gerekli görülmeden, adli kontrol ile serbest bırakılmaları vatandaşlarımızın kaygısını arttırmıştır.

Bir trafik kazasında bile infial olgusu gözetilirken, ruhsatsız silah taşınmasında bile bu tür suçlar toplamda artmasın diye tutuklama tedbirine başvurulurken, bir basın açıklamasında bile 14 günlük gözaltı süreleri ile gözaltı uygulanırken, herhangi bir asayiş olayında bile gözaltındaki kişiye ulaşılamazken, kişinin yaşamını yitirmesine yol açan bir olayın delillerinin bile ne şekilde toplandığı, toplanıp toplanmadığı belirsizken, delil de toplama alanında olan failler hakkındaki adli kontrol kararı infial halini daha da arttırmıştır.

Yargı alanı failin kim olduğu ile mağdurun kim olduğu ile ilgilenmez. Adaletin şeklen dahi sağlanması beklenir ve yürütmenin emrinde yargı görüntüsü de vermemek gerekir. Ne yazık ki izlendiği ve gözlendiği kadar, her devlet kurumunda ve her yetkiyi kullananda bir keyfiyet ve yurttaşın değersizleştiği bir hal almış başını gitmiştir. Eğer bu da bir iletişim kazası olarak adlandırılmış ise, bu gibi iletişim kazalarını da takip edeceğiz.

Hukuk Devleti’nde her bireyin kendini hukuki güvenlik içinde hissedeceği bir anlayış kurulana; kamu görevi görenler keyfiyeti, hukuksuzluğu tekrar etmeyecek şekilde hukuki ve fiili cezasızlık olgusu yok olana kadar Avukatlık Kanunu’nun Barolara yüklediği görevler olan Hukuk Devleti, Hukukun Üstünlüğü ve İnsan Haklarının sağlanması için bu olayın peşinde olacağız.

Kamuoyuna saygıyla sunarız. 14.03.2018
Av. Ekrem Dönmez
HATAY BAROSU BAŞKANI