Siyonist İsrail Gazze’ye hava saldırısı düzenledi

Siyonist İsrail, Filistin’in Gazze şehrine savaş uçaklarıyla saldırı gerçekleştirdi.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee yazılı açıklama ile orduya ait uçakların Gazze’de bazı noktaları hedef aldığını, bunlar arasında Hamas’a ait askeri bir kompleksin yer aldığını duyurdu.

Görgü tanıkları ise İsrail savaş uçaklarının, Gazze’nin güneydoğusundaki Ez-Zeytune Mahallesi’nde Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait bir noktaya en az 2 roketli saldırı düzenlendiğini aktardı. Saldırı nedeniyle bölgede bulunan bazı evlerde maddi hasar oluştuğu belirtilirken, can kaybına ilişkin bilgi verilmedi.

İsrail ordusu, çarşamba gününden bu yana Gazze’de Hamas’a ait olduğunu belirttiği bazı noktaları saldırılar düzenliyor. Tel Aviv yönetimi, çoğunlukla bu saldırılara gerekçe olarak, “Filistinli aktivistlerin Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşim yerlerine yanan uçurtma ve helyum gazıyla şişirilmiş balonlar göndermesini” gösteriyor.

Hafta başından bu yana Gazze Şeridi’ne hava saldırıları düzenleyen İsrail, 13 Ağustos’ta da Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) ait bir okulu hedef almıştı.

İsrail, 12 Ağustos’ta abluka altındaki Gazze Şeridi’nden gönderilen yanan balonları gerekçe göstererek Filistinli balıkçıların avlanma mesafesini 15 milden 8 mile düşürmüş, daha sonra bölgeye akaryakıt girişini de yasaklamıştı.