Sinop’ta nükleer karşıtı miting yasaklandı, NKP eş zamanlı eylem çağrısı yaptı

Sinop’ta Nükleer Karşıtı Platform’un çağrıcısı olduğu 22 Nisan’da yapılacak olan “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” konulu miting yasaklandı. NKP 22 Nisan Pazar gününe eşzamanlı eylem çağrısı yaptı

Sinop’ta kurulacak olan nükleer santrale karşı Sinoplular 22 yıldır mücadele ediyor. Sinop NKP’de örgütlenen Sinoplular, geleneksel hale gelmiş olan, her yıl Nisan ayında yaptıkları nükleer karşıtı miting için bu yıl da 22 Nisan’da yapmak üzere çağrı yapmıştı.

Ancak İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile 21 Nisan’daki “Çernobil’den Fukuşima’ya Nükleer Santraller Gerçeği” adlı panel ve 22 Nisan’daki “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” konulu miting engellendi.

Sinop Nükleer Karşıtı Platform ise 22 Nisan Pazar günü tüm Türkiye’de eş zamanlı basın açıklaması çağrısı yaptı. Platformun 22 Nisan’da Şehir Kulübü önünde saat 13.00’da basın açıklaması ve panel yapacağını da duyurduğu çağrı metni şöyle:

Sinop NKP olarak Çernobil Felaketinin 32. ve Fukuşima’nın 7. Yılı nedeniyle 22 Nisan 2018 pazar günü için planladığımız; “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” konulu mitingimiz İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yasaklanmıştır. Buna bağlı olarak 21 Nisan 2018 Cumartesi günü yapmayı planladığımız; “Çernobil’den Fukuşima’ya Nükleer Santraller Gerçeği” konulu panelimiz de yasaklanmıştır.

Bundan hareketle 22 Nisan 2018 günü saat 13.00’de Sinop NKP olarak kitlesel katılımlı bir basın açıklaması ve söyleşi gerçekleştireceğiz. Diğer yerellerin de bizlerle dayanışma içinde olarak eş zamanlı kendi basın açıklamalarını yapmalarını talep ediyoruz. Ve ileri bir tarihte tekrar miting başvurusu yapacağımızı tüm Anti-Nükleer kamuoyuna duyuruyoruz.

#SinopaSesVer

Sinop NKP Yürütmesi ve Miting Tertip Komitesi

Kaynak: Sendika.Org