Silivri Cezaevi’nde tek tip elbise uygulaması başladı: Kabul etmeyenlere saldırı!

Silivri Cezaevi’nde tek tip elbise uygulaması başlatıldı. Tek tip elbise uygulamasını kabul etmeyen iki mahpusa gardiyanlar saldırdı

Silivri’de tutuklu bulunan İlker Altundal ve Gökhan Keskin’e duruşmaya götürüleceği sırada tek tip elbise giymeleri söylendiği öğrenildi.

Halkın Hukuk Bürosu’ndan (HHB) yapılan açıklamaya göre tek tip elbiseyi giymeyi kabul etmeyen Altundal ve Keskin gardiyanların saldırısına uğradı.

ÇHD İstanbul Şube Başkanı saldırıyı doğruladı

İleri Haber’den Meryem Yıldırım’a bilgi veren ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil de olayı doğruladı.

Saldırıya uğrayan kişilerle görüşemediklerini aktaran Yeşil, “Bugün orada iki avukat arkadaşlarımız var. Onlara ulaşabilirsek bizzat görüşme yapacaklar, ulaşamazsak bizzat Cuma günü ÇHD’li avukatlar görüşecek” dedi.

TDİ’den eylem çağrısı

Tutsaklarla Dayanışma İnsiyatifi de konuya ilişkin bir açıklama yayımlayarak, bugün (17 Ocak) saat 19:00’da Kadıköy Khalkedon meydanına eylem çağrısında bulundu.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Tek tip elbise saldırısı Silivri 9 Nolu hapishanesinde başladı. İnfaz hakimliğindeki duruşmaya gitmesi gereken iki tutsağa tek tip elbise giymesi dayatılmış. Tutsakların giymeyeceklerini açıklamaları üzerine de tutsaklara saldırarak darp etmişlerdir.

Tutsaklar tek tip elbiseleri ne duruşmalara giderken ne de başka zaman giymeyeceklerini beyan ettiler. Bizde tutsak yakınları, aileleri, yoldaşları ve dostları olarak tutsaklara dayatılan bu saldırıları boşa çıkarma kararlılığıyla onların yanlarında olacağımızı ve tek tipe geçit vermeyeceğimizi açıkladık.

Bugün bu saldırıyla yeni dönemin başlangıcı oldu. Önümüzde uzun bir döneme yayılacak olan bu saldırılara karşı bugün ilk uygulandığı gün bir tepki vermek ve onların yanında olduğumuzu eylemimizle göstermenin zamanıdır.

Bu nedenle başta tüm tutsak yakınları ve aileleri olmak üzere herkesi bu akşam saat: 19’de Kadıköy’de yapacağımız eyleme çağırıyoruz.”