Sezai Temelli: Kişileri değil programları tartışmak lazım

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim çalışmaları kapsamında Siirt’teydi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, konuşma yapacakları otobüsün Siirt’e girişine izin verilmemesine, “Siz bunlara gülün geçin. Eğer HDP küçük bir parti olsaydı dikkate almazlardı. Ama HDP büyük bir parti olduğu için bu uygulamaları yapıyorlar. Korkuyorlar, korktukları için bunları yapıyorlar” dedi.
Bölge turu kapsamında Siirt’e giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve beraberindeki partililer ilk olarak Kurtalan ilçesine geçti. Burada araç konvoyuyla karşılanan Temelli, ilçe sakinleriyle bir araya geldi. Esnafları dolaşan Temelli, sorunları hakkında bilgi aldı. Yine 24 Haziran baskın seçiminde AKP-MHP ittifakına gereken dersin verilmesi gerektiğini dile getirdi. Temelli buradan Siirt kent merkezine hareket etti.
‘TRAKTÖRÜ DAHİ FAZLA GÖRDÜLER’
HDP İl binası önünde çok sayıda kişi Temelli’yi slogan ve alkışlarla karşıladı. Burada ilk olarak HDP Siirt Milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım halka seslendi. Temelli’nin halk buluşmasında konuşma yapmak üzere ayarlanan ses otobüsünün alana alınmamasına tepki gösteren Yıldırım, emniyet müdürlüğü yetkililerine, “Başka bir partiye otobüsler yasaklanmazken bugün HDP’ye yasaklanıyor. HDP’yi yasaklayarak nereye kadar kardeşlik var diyeceksiniz. Seçildiğim günden bu yana Siirt Emniyeti ile sürekli diyalog ile meseleleri çözmeye çalıştım. Bir partinin genel başkanına otobüs nasıl yasaklanabilir? Eş Başkanımız proleter bir kişidir. Traktör dahi istedik onu bile fazla gördüler” diye konuştu.
Yıldırım’ın konuşması sırasında yurttaşlar yapılan uygulamayı yuhalayarak protesto etti.
‘KORKTUKLARI İÇİN BUNLARI YAPIYORLAR’
HDP Eş Genel Başkanı Temelli ise yurttaşları Kürtçe selamlayarak konuşmasına başladı. Temelli, “Seçim  dönemine denk gelen bölge gezilerimiz ile seçimin bir nevi startını verdik. Biz yeniden geleceğiz. Otobüslerden de sizlere yine sesleniriz. Olsun, siz bunlara gülün geçin. Eğer HDP küçük bir parti olsaydı dikkate almazlardı. Ama HDP büyük bir parti olduğu için bu uygulamaları yapıyorlar. Korkuyorlar, korktukları için bunları yapıyorlar. Korkuları da onları panik bir seçime kadar götürdü. Savaş politikaları ile insanlara zulmetmektedirler. Yaptıkları zulümlerden biri de Hasankeyf’te yapılan büyük yıkımdır. Doğa başta olmak üzere hiçbir şeye saygıları yok. Ama artık yeter. Bunlara ‘dur’ demenin zamanı geldi” dedi.
‘OHAL DÜZENİ OLAĞANLAŞTIRILMIŞTIR’
Konuşmasının ardından HDP İl Örgütü’nü ziyaret eden Temelli, ardından ise İHD Siirt Şubesi 10’uncu Kongresine katıldı. Burada yaptığı konuşmasında ise OHAL’in baskıcı uygulamalarını eleştiren Temelli, “Türkiye’de OHAL hep var oldu. OHAL nedeniyle Kürt illerinde, özellikle de Siirt’te bir sıkıyönetim var. Örtülü OHAL’ler açık OHAL’lerle sıkıyönetimlere çevrildi. Buraya resmi olarak sıkıyönetim geldiğinde batı da ne olur düşünün. Türkiye kendisini OHAL girdabından kurtaramıyor. OHAL rejiminde KHK ile tüm ülkeyi kuşatıyorlar. Ülkeyi tecride alıyorlar. 5 Nisan’da başlayan tecrit OHAL düzenini olağanlaştırmıştır. 24 Haziran işte bu anlamıyla önem taşımaktadır ve artık buna dur diyeceğiz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Temelli heyet ile birlikte esnaf ziyaretleri ile programına devam etti. HDP heyeti yarın Şırnak ve Silopi’de halkla bir araya gelecek.