Savcılığın MİT’i işaret ettiği Bahtiyar Fırat’an bir haftadır haber alınamıyor

Bir hafta önce Yüksekova’dan İran’a gitmek üzere geldiği İstanbul Havalimanı’nda polisler tarafından kaçırıldığı iddia edilen Bahtihar Fırat’tan bir haftadır haber alınamıyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden İran’a gitmek için İstanbul Havalimanı’na gelen Bahtiyar Fırat (33) adlı yurttaştan bir haftadır haber alınamıyor. Bahtiyar’ın eşi Esra Fırat, bir haftadır kayıp olan eşinin akıbetiyle ilgili konuştu.

Esra Fırat, eşinin 14 Ekim’de 01.15 TK 0878 sayılı seferle Tahrana gitmek üzere İstanbul Havalimanı’na geldiğini söyledi. Eşinin pasaport kontrolünden geçtikten sonra uçağı beklediği sırada yanına polislerin geldiği bilgisini paylaşan Fırat, polislerin eşine ‘Seni istihbarata teslim etmek üzere gözaltına alıyoruz’ demişler. 3 saat boyunca çeşitli bahanelerle Havalimanı’nda bekletmişler” dedi.

Bu bekleme sırasında eşinin beklediği uçağın Havalimanı’ndan çıktığını ve polislerin kendisine, “Yanlış anlaşılma oldu, gidebilirsin” diye serbest bıraktıklarını kaydeden Fırat, “Eşim eve dönmek üzere taksiye bindiği gibi beni aradı. Bana, ‘Taksiye bindim. Şu an dört araç, bindiğim taksinin etrafını sarmış durumda. Beni takip ediyorlar. Her iki tarafımda, önümde ve arkamda olmak üzere dört araç tarafından çembere alınmışım. Bunlar uçağımı kaçırtmak için bana bunu yaptılar. İstihbarat beni sorguya çekti. Eğer benden haber alamazsan, savcıya git’ dedi” diye aktardı.

Savcı MİT’İ işaret etti

Fırat, gece saat 3 civarlarında eşine mesaj attığını ancak eşinin kendisine cevap vermediğini dile getirerek, akıbetini öğrenmek için avukatlarıyla birlikte savcının yanına gittiğini söyledi. Fırat, “Eşimin onların elinde olduğunu biliyorum. Çünkü biz savcıya gittik. Savcı, avukatlara MİT’in elinde olabileceğini söyledi. Sabredin bırakırlar demiş. Ondan sonra dün tekrar savcıya gittik. Orada beklerken, başsavcı oraya gelmişti. Savcı bizi gördü, ‘Ha siz mi geldiniz’ diye sordu. Ondan sonra orada bulunan bir polis bize, ‘Sizin artık burada beklemenize gerek yok. Bu dosya başsavcının eline geçti. Artık bizi ilgilendiren bir durum yok. Savcı da başsavcı ile birlikte arka kapıdan çıktılar” diye konuştu.

Sorumlusu devlettir

Eşinin şu ana kadar hiçbir suçtan dosyasının olmadığını belirten Fırat, “Akıl var mantık var. Hiç suçu olmayan bir insanı Havalimanı’nda alıp götürüyorlar. MİT’in elinde olduğunu biliyorum. Resmi bir bilgi istiyorum. Neden aldıklarına dair bilgi versinler. Ne suç işlemiş? Okul servisi şoförüydü. İran’da akrabalarımız vardı. Oraya gidiyordu. Daha önce de defalarca gitmişti. İran’da diş tedavisi gördü. Böyle bir insanı niye alsınlar? Ben yüzde yüz eminim MİT’in elindedir, yani bunu yapan devlettir” diye belirtti.

‘90’lı yıllar mı’?

Havalimanı’na da gidip şikayette bulunduklarını dile getiren Fırat, “Eşimin nerede olduğunu söylesinler. Perişan olduk. 3 çocuğum var. Hangi devirde yaşıyoruz, 90’lı yıllara mı döndük?” diye sordu.

Soruşturma başlatılacak

Fırat’ın avukatı da durum hakkında gerekli şikayetlerde bulunduklarını ifade ederek, Havalimanı’nda bulunan güvenlik kameraları kayıtlarını, HTS kayıtlarını talep ettiklerini, savcının bu kayıtları temin edip soruşturma başlatacağı bilgisini verdi.