Sarıyer Belediyesi işçileri grev kararını görüşecek

696 sayılı KHK ile belediye şirketlerine geçirilen Sarıyer Belediyesi işçileri perşembe günü yapacakları toplantıyla grev kararını görüşecek

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile belediye şirketlerine ve kamu iktisadi teşekküllerine geçişleri yapılan işçilerin Yüksek Hakem Kurulu (YHK) tarafından bağıtlanan toplu sözleşme süresi 30 Haziran’da sona erdi. Bu zamana kadar yüzde 4’e mahkum edilen işçiler TİS sürecinin bir an önce başlamasını istiyor. Kadrolu işçilerle görüştüklerini ve taleplerde ortaklaştıklarını söyleyen Sarıyer Belediyesi işçileri TİS hakları için gerekirse grev kararının asılacağını söyledi.

Büyük bir kısmını KHK ile belediye şirketlerine geçirilen işçilerin oluşturduğu 1700 kişilik Sarıyer Belediyesi işçileri ile 108 kadrolu işçilerin ücretleri arasındaki derin uçurum göze çarpıyordu. DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi işçiler görüşmeler sonucu kadrolu işçilerle talepler etrafında birleştiklerini ve TİS hakları için beraber mücadele vereceklerini söyledi. Perşembe günü grev kararı görüşmeleri için toplanacak işçiler toplu sözleşme için adım atılmazsa grev ilan edeceklerini dile getirdi.

Geçtiğimiz hafta sosyal medya üzerinden “Sarıyer Belediyesi işçileri sendika haklarını istiyor” etiketi ile seslerini duyurmaya çalışan belediye işçileri dayanışma çağrısı yaptı.