Sarıgazi Direniş Meclisi kuruldu

ESP, HDP, Aka-Der ve SMF tarafından iş savaş, ‘tek tip elbise’ ve taşeron işçi KHK’sına karşı yapılan toplantılar sonucu Sarıgazi Direniş Meclisi kuruldu.

Hapishanelerde ‘tek tip elbise’ dayatmasına, iç savaş KHK’sına ve taşeron işçi düzenlemesine karşı birlikte mücadele etmenin yöntemlerini tartışmak için alınan toplantılar sırasında çalışmalara Sarıgazi’de yaşayan halklar da dahil edildi. Çalışmayı örgütleme amacıyla Meclis kurma önerisi ile kuruluş aşamasına giren Sarıgazi Direniş Meclisi; bu süreçte Roboski ve Maraş katliamlarına ilişkin anma örgütledi.

HALK TOPLANTISI YOĞUN KATILIM
Bugün yapılan ve salonun tamamına yakınını dolduran toplantıdan bugüne kadar çalışmalarını ‘Sarıgazi Halkı’ adıyla yürüten oluşumun bugünden itibaren Sarıgazi Direniş Meclisi (SDM) ismi ile yürümesi kararı alındı. Katılımcılarında önerileri doğrultusunda hapishanelere mektup gönderme, Efrîn işgaline, tek tip elbise saldırısına, iç savaş KHK’si, taşeron işçi düzenlemesi ve TDK’nin Alevi halkına yönelik hakaret içerikli tanımlamasına karşı bir dizi eylem kararı aldı.

POLİS TACİZİ YAŞANDI
Toplantı kapalı bir alanda yapılmasına rağmen polis tacizi eksik olmadı. Toplantının sona ermesinin ve kitlenin dağılmasının ardından salona gelen polisler, toplantıya katılanları taciz etti.

KURULUŞ DEKLARASYONU YAYINLANACAK
Sarıgazi Direniş Meclisi, kısa süre içinde Kuruluş Bildirgesi’ni de kamuoyu ile paylaşacağını duyurdu.