San Francisco’da yangın: Mars’tan bir sahne gibi

ABD’nin Kalifornia eyaletinde haftalardır devam eden yangın nedeniyle milyonlarca metrekarelik alan küle döndü. Gökyüzü yangının etkisiyle turuncu renge büründü.

Bölgedeki yangınlar geçen yıla göre 20 kat daha fazla alanı yok ederken, San Francisco sakinleri uyandıklarında gökyüzünün yangın nedeniyle turuncuya boyandığına tanıklık ettiler. Yangının etkili olduğu bölgede gündüz saati olmasına rağmen, duruma müdahale eden pilotların sisli hava nedeniyle gece görüşü kullandığı belirtildi.

ABD’nin batı kıyısında hızla yayılan yangın nedeniyle yüzlerce ev yok olurken, binlerce kişi tahliye edildi.

Washington eyaletinde de yangın küçük bir kasabayı tamamen yerle bir etti. Oregon’da ise binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

ABD tarihinin en kötü yangınlarından birini yaşarken, bölgede yaşayan insanlar bulundukları yerlerin dünya değil başka bir gezegen gibi göründüğünü söylediler. Nbcnews’te yer alan haberde uydu görüntülerinde ABD’nin batı kıyılarının dumana boğulduğunun görüldüğü belirtildi.

Sosyal medyada yer alan bazı görüntülerde küllerin şehir merkezlerine kadar ulaştığı görülüyor. Ulusal Hava Servisi (NWS) de yaptığı açıklamada durumun daha da kötüleşebileceğini duyurdu.

Bölgede devam eden yangınlara yaklaşık 14 bin itfaiyeci müdahale ediyor. Reuters’ta yer alan haberde sıcaklarla daha da artan yangınlar nedeniyle en az 11 kişi hayatını kaybederken, Kalifornia’da yangın nedeniyle hayatını kaybetmiş 3 ceset bulundu. Ayrıca yangınlar nedeniyle en az 3 bin 300 bina yok oldu.

Yaklaşık 100 yangın var

ABD’nin batı kıyısında yaklaşık 100 yangın hala devam ediyor. 930 bin hektarlık alan şu ana kadar küle dönerken, kontrol altına alınamayan yangın sebebiyle itfaiyeciler Oregon eyaletinde bazı bölgelerden çekilmek zorunda kaldılar. Yangın bölgelerine binlerce itfaiyeci sevk edilirken, Oregon’da 3 hapishane tahliye edildi.