Rusya’da oyların yüzde 76.65’ini alan Putin yeniden devlet başkanı

Rusya’da Merkez Seçim Komisyonu, oyların yüzde 99.51’inin sayıldığını, Putin’in aldığı oy oranının yüzde 76.65 olduğunu bildirdi.

Rusya’da milyonlarca seçmen, ülkenin devlet başkanını belirlemek için dün sandık başına gitti. Neredeyse tamamı sayılan oyların yüzde 76’sı mevcut başkan Vladimir Putin’e gitti.

Sputnik’in haberine göre, Rusya Merkez Seçim Komisyonu, oyların yüzde 99.51’inin sayıldığını, Putin’in aldığı oy oranının yüzde 76.65 olduğunu bildirdi.

Açıklamaya göre, Putin’i yüzde 11.81’le Komünist Parti’den Pavel Grudinin, yüzde 5.67 ile Liberal Demokrat Parti’den Vladimir Jirinovski, yüzde 1.67 ile Sivil İnisiyatif Partisi adayı Kseniya Sobçak izledi.

Rusya seçim

DÜNYA LİDERLERİNDEN PUTİN’E TEBRİK

Dünya liderleri, Putin’i seçimlerde aldığı oy oranı nedeniyle tebrik etti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov, Putin’i kutlayan isimler arasında.

Neredeyse 109 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Rusya’nın her bölgesinde dün yerel saatle 08.00’de açılan sandıklar 20.00’de kapandı.

Oy kullanma işlemleri ilk olarak Rusya’nın uzak doğusunda yer alan Kamçatka ve Çukotka bölgelerinde başladı. Burada sandıklar önceki gün TSİ 23.00’te açıldı.

Sandıklar en sonsa Rusya’nın Polonya ile Litvanya arasında bulunan bölgesi Kaliningrad’da TSİ 21.00’de kapandı.

Seçimleri binlerce Rus gözlemcinin yanı sıra, 1.500 uluslararası gözlemci izledi.

SEKİZ ADAY YARIŞTI

Rusya’da bundan önceki devlet başkanlığı seçimlerinin yapıldığı 2012’de sadece üç aday yarışmıştı. Bu seçimlere sekiz aday katııldı.

Bu sekiz aday ise şöyle: Rusya’nın mevcut devlet başkanı olan bağımsız aday Vladimir Putin, Rus sosyetesinin tanınan isimlerinden biri olan liberal kadın aday Kseniya Sobçak, Komünist Parti’nin adayı Pavel Grudinin, milliyetçi çizgideki söylemleri ile bilinen Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovskiy, Rusya Halk Birliği partisinin adayı olan ve milliyetçi çizgisiyle bilinen Sergey Baburin, Komünist Parti’den ayrılan bir grubun kurduğu Rusya’nın Komünistleri isimli partinin adayı olan Maksim Suraykin, ekonomi ve ticaret politikaları ile öne çıkan Büyüme Partisi’nin adayı Boris Titov ve liberal Yabloko Partisi’nin adayı Grigoriy Yavlinskiy.