Rusya: Afrin’deki askerlerimizi çektik

Rusya Savunma Bakanlığı, Afrin’de bulunan Rus askerlerinin güvenlik amacıyla farklı bir bölgeye çekildiğini duyurdu. Açıklamada, operasyon konusunda ABD’ye suçlamalarda bulundu.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı harekat sonrası Rusya Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklama geldi. Sputnik’te yer alan habere göre, Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Rusya’nın Suriye’deki komuta merkezi, TSK’nın harekât başlattığı Afrin’de bulunan Rus askerlerin güvenliklerini sağlamak üzere tedbir aldı” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada ayrıca, “Olası provokasyonların önüne geçmek, Rus askerlerinin yaşamına ve sağlığına yönelik tehdidi önlemek için Ateşkesi İzleme Merkezi’nin Afrin bölgesinde bulunan grubunda yer alan askerlerin ve askeri polisin Tel Rıf’at’taki gerilimi azaltma bölgesine çekildiği” kaydedildi.
Rusya Savunma Bakanlığı, “Rusya’nın Ateşkesi İzleme Merkezi, çatışma bölgelerini terk eden sivil halka gerekli yardımların hızlı bir şekilde sağlanması için Tel Rıf’at’taki gerilimi azaltma bölgesinin içindeki ve etrafındaki durumu kesintisiz olarak izlemeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.
TOP ABD’YE ATILDI 
Açıklamada, başlatılan operasyon konusunda tüm sorumluluk ABD’nin üzerine atıldı.
ABD’nin sorumsuz davranışlarının barışçıl çözüm sürecine zarar verdiği ileri sürülen açıklamada, Washington tarafından kurulması gündeme getirilen ‘Sınır Güvenlik Gücü’nün ve QSD’ye yapılan silah yardımlarının Türkiye’yi operasyona ittiği gerekçesi sunuldu.
MA