Reysaş’ta sendika düşmanlığı

REYSAŞ Taşıt Muayene İstasyonları İşletim şirketi, sendikaya üye olan işçileri baskıyla istifa ettiremeyince 13 işçiyi işten attı. Uyarı eylemi örgütleyen Nakliyat-İş sendikası işçilerin geri alınmaması halinde mücadeleyi büyüteceklerini açıkladı.

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş’in paylaştığı bilgilere göre sürecin gelişimi şöyle:

Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’nin Eskişehir Merkez, Eskişehir Sivrihisar, Zonguldak Merkez, Zonguldak Ereğli, Kastamonu Merkez, Kastamonu Tosya, Karabük Merkez ve Bartın Merkez İstasyonlarında toplam 141 işçi çalışıyor.

Sendika işçilerin büyük bir çoğunluğunu üye yaparak Bakanlığa çoğunluk tespiti için başvuru yapıyor, Bakanlık çoğunluğun sağladığına ilişkin yazıyı taraflara gönderiyor.

İŞÇİLERİN E-DEVLET ŞİFRELERİ İSTENDİ

Sendikal örgütlenmeden haberdar olan REYSAŞ patronu sendika üyelerini tek tek odasına çağırarak e-devlet şifrelerini istiyor, sendikadan istifa etmeleri için baskı yapıyor. Şifrelerini vermeyen ve sendikadan istifa etmeyen değişik istasyonlardan 13 işçi yasalar hiçe sayılarak işten atılıyor.

Geçtiğimiz Şubat ayı sonunda direniş başlattıklarını belirten Nakliyat-İş, şirket hakkında suç duyurusunda bulunduklarını, 17 Mart günü de örgütlü oldukları tüm istasyonlarda dayanışma eylemleri yaptıklarını duyurdu.

Uyarı eylemi yaptıklarını belirten Nakliyat-İş, REYSAŞ işçilerinin anayasal, sendikal hakları tanınıncaya kadar dayanışma eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

İşçi Gazetesi / 17 Mart 2018