Reuters’in 2016 Newroz fotoğrafı ceza getirdi

Artvin’de sosyal medya paylaşımları yoluyla, ‘terör örgütü propagandası yaptıkları’ gerekçesiyle ayrı davalarda yargılanan Nurcan Vayiç’e yaklaşık bir yıl yedi ay, Cemil Aksu’ya ise bir yıl beş ay hapis cezası verildi.

Cezalar ertelendi ancak Aksu’nun herhangi bir örgüt ismi geçmeyen paylaşımı ve Vayiç’in aralarında Ayşe Deniz Karacagil’in fotoğrafını taşıyanların tahliye edilmesine ilişkin yargı haberi, Diyarbakır’da tüm mülki amirlerin gözetiminde gerçekleştirilen 2016 Diyarbakır Newroz’unda Reuters tarafından çekilmiş fotoğrafları paylaşması resmen ‘terör örgütü propagandası’ sebebi sayıldı ve ceza getirdi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Hopa ilçe yöneticisi ve Sosyalist Kadın Meclisi Sözcüsü Nurcan Vayiç 19 Ekim 2017’de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış, 24 Ekim 2017’de tutuklanmış ve 45 gün tutuklu kaldıktan sonra 8 Aralık 2017’de tahliye edilmişti. Vayiç’in tutuklanması sonrasında, HDP’nin Hopa ilçe başkanı araştırmacı-yazar Cemil Aksu da 25 Ekim 2017’de yine sosyal medya paylaşımları ileri sürülerek tutuklanmış, 8 Aralık 2017’ye kadar cezaevinde kalmıştı.

REUTERS’İN NEWROZ FOTOĞRAFLARI DA SUÇ OLDU

2 Şubat 2018’de Artvin Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmalarda ifadeler alınmış ve savcı hem Vayiç hem de Aksu hakkındaki mütalaalarında ‘terör örgütü propagandası yapma’suçundan ceza istemişti. Davaların 16 Şubat 2018’de görülen karar duruşmalarında Vayiç ile Aksu’ya verilen cezalar belli oldu.

Nurcan Vayiç, “PKK/KCK, Kongra-Gel, YPG, YPS ve MLKP terör örgütlerinin cebir ve şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterecek ve övecek şekilde paylaşımlarda bulunduğu”gerekçesiyle bir yıl hapis cezası aldı. Suçun yayın yoluyla işlenmesi ve birden çok kere işlenmesi sebeplerinden yapılan artırımlarla Vayiç’in hapis cezası yaklaşık 19 aya çıkarıldı ancak ceza ertelendi. Vayiç’in ceza almasına, IŞİD’e karşı Irak ve Suriye’deki mücadeleye ilişkin haberler, Diyarbakır-Sur’daki yıkımın yol açtığı kültürel yok oluşa ilişkin bir makale, ‘Kırmızı fularlı kız’ olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil’in fotoğraflarını tuttukları için gözaltına alınıp tutuklanan 11 kişinin tahliye olduğuna ilişkin yargı haberi ve 21 Mart 2016’da Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamaları sırasında Reuters tarafından çekilen fotoğrafları kendi Facebook hesabından paylaşması yol açtı.

Söz konusu Newroz fotoğrafı (Fotoğraf: Reuters)

Türkiye’nin son 10 yılındaki yerel ekoloji hareketleri hakkındaki Ekoloji Almanağı kitabının yazarı Cemil Aksu’nun, “Kazlıçeşme kokardı gülüşleri” başlığıyla Facebook’ta oluşturulmuş bir notu paylaşması ‘terör örgütü propagandası’ gerekçesiyle cezalandırıldı. “PKK/KCK, Kongra-Gel, MLKP terör örgütlerinin cebir ve şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek şekilde terör paylaşımlarda bulunarak silahlı terör örgütlerinin propagandasını yapmak” olarak değerlendirilen Facebook paylaşımına bir yıl hapis cezası verilirken, artırım ve indirimlerden sonra bir yıl üç ay hapis cezasına hükmedildi.

Aksu’ya verilen ceza da beş yıl süresince ertelendi.

Doğu Eroğlu – Diken