Renault işçisi greve hazır, Türk Metal’de hareket yok!

Metal sektöründe 130 bin metal işçisini ilgilendiren MESS grup sözleşmesinde ara bulucu sürecinin de sonuna gelindi. Patron sendikası MESS 3 yıllık sözleşme ve yüzde 3.2 zam dayatmasından geri adım atmadı. Türk Metal’in daha etkili eylem kararları almasını isteyen Renault işçileri, grev aşamasına gelinmesine rağmen sendikanın hiçbir hazırlığının olmamasına tepkili.

Daha önce grev yasağına direnen işçiler, grev yasağı olması karşısında yapılacakların şimdiden belirlenmesi gerektiğine vurgu yapıyor. İşçiler Birleşik Metal-İş’in “Birlikte greve çıkalım, grev yasağını da tanımayalım” çağrısını olumlu bulduklarını belirterek “Ama lafı söyledim kenara çekildimle olmuyor. Bunun için girişimler olmalı” dedi. Sözleşmenin sonucunu kendi tutumlarının belirleyeceğini vurgulayan işçiler, “Biz peşini bırakırsak ne olacağını geçmişte pek çok kez satış sözleşmeleriyle yaşadık” uyarısında bulundu.

“Artık sona geldik” diyen bir Renault işçisi, şunları dile getirdi: “Bu saatten sonra üretime yönelik eylemleri artırmalıyız ama sendikanın bu yönde dediği net bir şey yok. Ortalama cümleler kurup geçiyorlar. Yapılacak eylemleri de bekleyin merkez ne diyecek ona göre hareket edelim diyerek kontrolü elinde tutmak istiyorlar. Bu tarzla patronları köşeye sıkıştıramayız. Haftada bir gün eylem yapmakla olmaz. Eylemleri her gün yapmalıyız, bugünden sonra patronları sıkıştırmalıyız.” Ara bulucu sürecinin bittiğini, sendikanın grev kararı alacağını hatırlatan işçi, “Grev kararı alınacak ama buna yönelik bir hazırlık yok açıkçası. Pevrul Kavlak (Türk Metal Genel Başkanı) metal işçisine sesleniyorum greve hazır olun diyor. İşçi greve hazır da sendika hazır mı?” diye sordu.

İşçilerin greve hazır olduğunu söyleyen bir başka Renault işçisi, “Ne olacaksa olsun artık. Sendikanın grev sürecinde ne yaşanacak, grev yasaklanırsa biz ne yapacağız bunları gelip tane tane anlatmalı. Çünkü fabrikada çok fazla yeni işçi var, ne yapacağını bilmeyen kafasında soru işareti olan çok işçi var. Ama sendika şu ana kadar doğru dürüst bir bilgilendirme yapmadı ve bir hazırlığı da yok. Kuru kuru lafla olmaz bu işler. Bugün Renault’da Türk Metal olmasaydı işçi kendi hazırlığını bir şekilde yapardı. Fabrikada ‘Türk Metal gelip biz hatalarımızdan ders çıkardık, değiştik, bize güvenin diyorsa hazırlığını da yapsın’ deniyor. Onlar hazırlığını yapsın, işçi her türlü mücadele hazır. Ama önde sendika olacak. Kimse ateşi elle tutmaz, bunlar bizi yine satar biz papaz oluruz yönetimle sonra” diye konuştu.

”BİRLİKTE HAREKET ETMEK BİZİ GÜÇLÜ KILAR”

İşçi sendikalarının hepsinin “İşçi hakkını alsın” dediğini ama icraatta hepsinin ayrı telden çaldığını ifade eden bir başka işçi şöyle devam etti: “Birleşik Metal-İş’in gelin greve birlikte çıkalım, grev yasaklarına ortak karşı koyalım söylemi olumlu. İçeride arkadaşlar da buna olumlu bakıyor ama samimi olmasını da istiyoruz hepsinin. Lafı söyledim kenara çekildimle olmuyor. Bunun için girişimler olmalı. Birlikte hareket etmek bizi güçlü kılar” dedi.

Sendikaların ne yapacağını ve taleplerin karşılanıp karşılanmayacağını belirleyecek olanın kendi tutumları olacağını söyleyen bir başka işçi, “Herkeste sendikalardan bir beklenti var ama asıl olan bizim tutumumuz. 2015 Metal Fırtına’da olduğu gibi ÜET’lerden başlayarak komitemizi kurmamız, kendi kararlarımızı almamız gerekiyor. Biz işin peşini bırakırsak, ne olacağını geçmişte pek çok kez satış sözleşmeleriyle yaşadık” uyarısında bulundu.

GREV DEYİNCE LAFI DOLANDIRIYORLAR

“Temsilcilere soru soruyoruz ama doğru düzgün cevap alamamak bizi kızdırıyor” diyen bir başka işçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskiden sendikacılara soru soramazdık, şimdi de bunlara soru soruyoruz cevap yok. Greve gidiyoruz ne yapacağız, somut şeyler söyleyin işçiye diyoruz lafı dolandırıyorlar. Genel merkezden açıklama bekliyoruz, yok genel merkeze ileteceğiz bunları deyip geçiştiriyorlar. Miting yapılacak diyorlardı, 1 ay öncesinden ama net bir şey halen demediler sadece söylemi var. Neyi bekliyorlar, ara bulucu süreci dendi o da bitti. Zamana yaymak insanları daha da geriyor. Başkanlar kurulunda grev kararı aldık diye açıklama yapıp bırakmasınlar. Süreci en ince ayrıntısına kadar gelip anlatsınlar. Fiili mücadele nasıl olacak, bunun yasal mevzuatı nedir, ne değildir örnekleriyle birlikte gelip anlatsınlar. Yazılı açıklamayla iki cümle lafla bu iş olmaz. Herkes mücadele etmeye hazır, ama önde sendikayı görmek istiyor.”

ERDOĞAN’IN ÇIKIŞI TEPKİ ÇEKTİ

Asgari ücrete yapılan zam sonrası eski ve yeni işçiler arasında hiç ücret farkının kalmadığına dikkat çeken bir işçi, “3 yıllıkla yeni işe giren eşit şu an. 3 ila 6 yıllık arasında da saat ücretinde ortalama 7 kuruş, 6 ila 10 yıllık işçi arasında da 50 kuruş fark var” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın asgari ücretle ilgili “Beyefendiler beğenmiyor. Elinize, dilinize dursun” çıkışının tepkilere neden olduğunu söyleyen işçi, “Fabrikada ne yapmaya çalışıyor anlamadık diyenler var. 2 bin lirayla geçinmeye çalışıyoruz ama kendilerinin aldıkları para ortada diyerek çok kişi tepki gösterdi” dedi.

Evrensel