Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu: OHAL Komisyonu başvuruları 7-8 yılda bitecek

Bir yıl önce çıkarılan KHK ile üniversitedeki görevinden uzaklaştırılan anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu OHAL Komisyonu’ndaki başvuruların sonuçlanmasının yedi sekiz yılı bulacağına dikkat çekerek “OHAL komisyonu AKP ve külliye hükümetinin bir tür gaz odasına dönüşmüş durumda” dedi.

Bir yıl önce çıkarılan gece yarısı çıkarılan KHK ile Marmara Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılan anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Cumhuriyet’ten Hilal Köse ile OHAL’i konuştu. AKP’nin Tek Adam rejimini pekiştirmek amacıyla 2019 seçimlerini kazanmak için OHAL’i sürdürdüğünü söyleyen Kaboğlu, ülkede “hukuk”a ancak demokrasinin işletilebildiği koşullarda geri dönülebileceğini belirtti.

OHAL Komisyonu’na dair soruları da yanıtlayan Kaboğlu, “ihraç” sözcüğünün “KHK ek listede adı yer alan kişi” olarak düzeltilmesi gerektiğini belirterek “Bu sadece hukuk kıyımı, düşünce katliamı değil, bilim katliamıdır. Geniş anlamda düşünürsek insanlık suçudur. ‘Kaboğlu emekliliğine bir kaç ay kala görevinden alındı’ diyebileceğimiz kadar basit değil” dedi.

“Komisyon, AKP’nin gaz odasına dönüşmüş durumda”

Kendisinin de OHAL komisyonuna başvurduğunu ancak hak arama yollarının tıkalı olduğunu belirten Kaboğlu, komisyonun kurulduktan altı ay sonra başvuru almaya başladığını hatırlattı. Komisyon kararlarının gizli olmasına dikkat çekti.

Komisyona yaptığı başvurunun ardından 8 ay geçtiğini söyleyen Kaboğlu, başvuruların sonuçlandırmasının yedi sekiz yılı bulacağını belirterek “Ölen ölecek, kalan kalacak. Çoluk çocuk perişan olacak. Sivil ölümden de vahim bir durum. Düşman hukukunun da kuralları var. Ona da benzemiyor. OHAL komisyonu AKP ve külliye hükümetinin bir tür gaz odasına dönüşmüş durumda. Seni oraya kapatıyor” dedi.

Sendika.Org