Polis 5 aylık kadının karnını tekmeledi!

Çobanlık yaparak geçimini sağlayan İlyas Çetinkaya’nın evine baskın düzenleyen polis, 5 aylık hamile eşi Aslıhan’ı karın bölgesinden darp etti. Yerel kaynaklar, Eruh’ta 6 korucunun öldürülmesi üzerine bölgedeki tüm çobanların gözaltına alındığını söyledi.

Batman’ın Korik mahallesinde ikamet eden ve Siirt’te çobanlık yaparak geçimini sağlayan İlyas Çetinkaya’nın evine 13 Nisan Cuma günü sabaha doğru özel harekat polisleri ve terörle mücadele ekipleri baskın düzenledi. Sabah namazı için uyanık olan Çetinkaya’nın annesi Besna Çetinkaya (65) kapıyı açmaya çalıştığı halde kapı kırıldı. Uzun namlulu silahlar doğrultarak yere yatırılan anne Çetinkaya, darp edildiğini anlattı. Çetinkaya’nın evde olmadığı zamanda yapılan ev baskınında beş aylık hamile eşi Aslıhan Çetinkaya da (23) durumunu anlatmasına rağmen polislerce darp edildi.

‘ÇOCUKLAR BATTANİYENİN ALTINA GİZLENDİ’

Çetinkaya, baskın sırasında yaşadıklarını şöyle anlattı: “Oğlum Siirt Eruh’ta çobanlık yapıyor. Sabah namazına kalktığım sırada kapıyı kırmaya çalıştılar ve kapımızı kırarak içeri girmeye çalıştılar. Kapıyı kırmalarına rağmen açamayınca kapıyı içeriden açmalarına yardım ettim. İçeri girer girmez uzun namlulu silahlar ile beni darp ettiler. Beni yere yatırdıktan sonra sırtıma basıp tekme attılar.”

Polislerin sürekli olarak oğlunu sorduklarını belirten Çetinkaya, “Polisler sürekli oğlun nerede, oğlunun silahı nerede gibi şeyler sordular. Oğlum çobanlık yapıyor. Neden oğlumu soruyorsunuz. Oğlum burada değil evde çocuklar var dememe rağmen her tarafı dağıttılar. İki torunum korkudan battaniyenin altına gizlendi. Battaniyeyi görünce de ‘burada ne var’ diye sordular. Çocuklarımız var dedik yine de dinlemediler. Hiçbirinin yüzü görünmüyordu. Hepsinden şikayetçiyim” diye konuştu.

‘ÇOCUĞUMU KAYBEDEBİLİRDİM’

Baskın sırasında evde olan Aslıhan Çetinkaya da, hamile olduğunu belirtmesine rağmen yere yatırıldığını söyledi. Yerdeyken karnı ve sırtına tekme atıldığını belirten Çetinkaya, “Sırtıma ve karnıma tekmeler aldım. Vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar oluştu. Darp raporu aldım. Beş aylık hamile idim ve çocuğumu kaybedebilirdim. Evde iki çocuk daha vardı ve onlar da yaşananlardan dolayı çok korktular” diye belirtti.

BÖLGEDEKİ TÜM ÇOBANLAR GÖZALTINA ALINDI

Siirt Eruh’ta 30 Mart 2018’te HPG’lilerce askeri üsse yapılan saldırı sonucu 6 korucunun yaşamını yitirdiği olaya ilişkin bölgedeki tüm çobanların gözaltına alındığı belirtildi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İlyas Çetinkaya da o tarihte gözaltına alınıp serbest bırakılıyor.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı