Palandöken’in duruşmasına farklı sanık getirildi

Helin Palandöken’i öldüren sanık Mustafa Yetgin’in yerine mahkemeye Mehmet Yetkin adında başka bir tutuklu getirildi.

İstanbul’un Pendik ilçesinde 13 Ekim 2017’de lise öğrencisi Helin Palandöken’i öldüren ve 2 kişiyi de yaralayan Mustafa Yetgin’in, “tasarlayarak kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlaması ile yargılandığı davanın ilk duruşması Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde görülmeye başlandı.
Duruşmada ilginç bir gelişme yaşandı. Sanık Mustafa Yetgin ile Maltepe Cezaevi’nde bulunan ve soyisim benzerliği bulunan Mehmet Yetkin’in duruşmaya getirildiği görüldü. Yapılan kimlik tespiti ile Mehmet Yetkin’in Mustafa Yetgin olarak duruşmaya getirildiği ortaya çıktı. Duruşma salonundan dışarı çıkan hakim olayı anlamaya çalışıyor.
Duruşmaya gerçek sanık olan Mustafa Yetgin’in cezaevinden çıkarılıp çıkarılmadığı öğrenildikten sonra duruşmanın seyri belli olacak.

Helin palandöken’in avukatı Maltepe Cezaevine son bir yıl içinde kaç tane yanlış sanık gönderdiği yönünde yazı talep ederek, yanlış sanığın getirilmesini kasıtlı olarak değerlendirdi.

Davaya daha önce şüpheli olarak gözaltına alınan ve ardından takipsizlik kararı ile serbest bırakılan Halis Can, davanın birleştirilmesi kararı ile davaya sanık olarak katıldı. Dava sanık Mustafa Yetkin’in mahkemeye getirilmemesinden kaynaklı ertelendi.

Sanık Mustafa Yetkin’in bir sonraki duruşmaya getirilmesi talebiyle 14 Mart tarihine ertelendi.

PALANDÖKEN AİLESİ VE AVUKATLARDAN AÇIKLAMA 
Palandöken’in avukatları ve ailesi ve kadın kurumları duruşma sonrası yaşanan yanlışlık nedeniyle adliye önünde basın açıklaması düzenledi. Palandöken’in avukatı Emrah Dalyan Türk, “Yargı sisteminde çok az görülen bir durum ile karşı karşıyayız. İsmi ve soy ismi tutan başka bir sanık gönderilmiş. Kasten insan öldürme suçundan yargılanan bir sanığın olmadığı bir dava görülemez. Biz sanığın getirilmesi için talepte bulunduk. Gereğinin yapılması için başvuruda bulunduk” dedi.
‘KABUL EDİLİR BİR DURUM DEĞİL’ 
Baba Nihat Palandöken “Bu kabul edilir bir durum değil. Ben işimi bıraktım bu günü bekliyorum. Katil cezasını bulsun” dedi.
Mor Dayanışma üyesi Perihan Koca, “Biz bir kadının daha öldürülmesine izin vermemek ve sanığın en ağır cezayı alması için davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Kadın Platformu adına davaya müşteki olarak katılan avukat Rukiye Leyla Süren ise “Biz yaşanan durumun insanı bir hata olduğuna inanmak istiyoruz” diyerek davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi.