Özer Elektrik ve MT Reklam’da mücadele sürüyor

Özer Elektrik ve MT Reklam’da Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenme mücadelesi yürüten işçilerin direniş ve grevleri sürüyor

Kocaeli Dilovası sanayi bölgesinde Özer Elektrik, Düzce’de MT Reklam işçilerinin Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenme mücadelesi sürüyor. Özer Elektrik’te sendikalaştıkları için işten atılan işçiler 27 Temmuz’dan bu yana direnişlerini sürdürürken, MT Reklam’da ise grev 30. gününe girdi.

Kocaeli’de bulunan Dilovası İMES Sanayi Sitesinde bulunan Özer Elektrik’te işçiler angarya, hak gaspları, ağır çalışma ve düşük ücrete karşı DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldular. Bunu duyan patron ise 27 Temmuz’da 10 işçiyi jandarma eşliğinde işten attı. Pandemi nedeniyle iyi niyet kurallarına uymadıkları iddiasıyla işten atılan işçilere tazminatları ve ücret alacakları da ödenmedi. Fabrika önünde direnişe geçen işçiler, sendikalı olarak işe geri dönene kadar direnişi sürdürmekte kararlı.

Düzce’de bulunan MT Reklam’da Birleşik Metal-İş’e üyesi iki işçinin sendika hakkı için başlattığı grev 30. gününe girdi. İşçilerin sendikalaşma hakkına dikkat çekmek için başlattığı greve destek ziyaretleri de sürüyor. MT Reklam’da sendikalaşma çalışması 7 yıl önce başlamıştı, patron onlarca işçiyi işten atmış, dava süreci yıllarca sürmüştü. Yetkinin alınmasının ardından fabrikaya grev pankartı asılmıştı.