Oyuncular Sendikası: Setteki yaralanma soruşturulsun

Oyuncular Sendikası ile Sinema Televizyon Sendikası, “1 Hadis 1 Film” dizi setinde bir çocuğun yanarak ağır yaralanmasına ilişkin açıklama yaparak, sorumluların yargılanmasını istedi.

Oyuncular Sendikası ile Sinema Televizyon Sendikası, Filhakika Yapım tarafından TRT için çekilen “1 Hadis 1 Film” dizi setinde, 1 Mayıs’ta yaşı 10-12 aralığında olan bir çocuğun yanması ve bir figüranın yaralanması sonucu sorumluların yargılaması talebiyle ortak basın toplantısı düzenledi.
‘HAYATİ TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR’
Basın toplantısında konuşan Oyuncular Sendikası Başkanı Demet Akbağ, olayın Konya TÜYAP Merkezi Platosu’nda yaşandığını belirtti. Akbağ, “Çekim için sete koyun getirildiği, koyunları sete getiren çobanın 10-12 yaşlarındaki oğlunu da sete getirmiş. Çekim için kullanılan meşalelerin olduğu bölgede, koyunların arasına giren çocuk, yaşanan hareketlilikten dolayı meşalelerin düşmesi sonucu yanmıştır” diyerek, sette ambulans ve itfaiye olmadığını ve ateşin el yordamıyla söndürüldüğünü söyledi. Ağır yaralanan çocuğun tedavi için Ankara’daki bir hastaneye sevk edildiği aktaran Akbağ,, vücudunun yüzde 48’inin yandığını hayati tehlikesinin devam ettiği ifade etti.
SORUŞTURMA BAŞLATILSIN 
İşin sahibi ve sorumluları olan Filhakika Yapım ve TRT’nin çocuğun ve figüranın sağlık durumu hakkında bilgi vermesini isteyen Akbağ, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu olayın yılmaz takipçisi olmalıdır. Setlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almayan işverenlere ciddi ve caydırıcı yaptırımlar uygulamalıdır” dedi. Akbağ, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı göz göre göre gelen bu iş kaza hakkında derhal soruşturma başlatması gerektiğini söyledi.
 ‘KANUNLAR YETERLİ UYGULANMIYOR’
Avukat Mert Van da, kanunların yeterli uygulanmadığına dikkat çekerek, “Setlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği tarafından denetlenmelidir. Bu sette neden denetim yapılmadığını sormak gerekir” dedi.
Ardından söz alan oyuncu Tilbe Saran, dizi setlerinin bir inşaat alanı gibi çok farklı kolların bir arada çalıştığı mekanlar olduğunu belirterek, bu alanların tehlikeli çalışma alanı olduğunu, gerekli denetim ve düzenlemenin yapılması gerektiğini vurguladı.