Ana Sayfa Genel Orman Bakanı ‘Yangına müdahalede ilk sıralardayız’ O zaman Dersim, Ayvalık neden yandı?

Orman Bakanı ‘Yangına müdahalede ilk sıralardayız’ O zaman Dersim, Ayvalık neden yandı?

Yurdun dört bir yanındaki yangınlarda yeşil alanlar yok olurken Orman Bakanı Eroğlu ‘Yangına müdahalede ilk sıralardayız’ dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ayvalık’taki Cennet Koyu’ndaki yangında sabotaj ihtimali üzerinde durduklarını söyledi. Eroğlu, aynı konuşmada yangına müdahalede dünyada öncü olduklarını da iddia etti.

Toplu açılış töreni için Niğde’ye gelen bakan Veysel Eroğlu, valiliği ziyaret etti. Burada açıklama yapan Eroğlu, Ayvalık’taki Cennet Koyu’nda meydana gelen yangınla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Ayvalık’ta meydana gelen yangında bir sabotaj ihtimali üzerinde duruyoruz ama netleşmedi. Jandarmamız ve polisimiz bu olayı araştırıyor. Ama ben orayı görmüştüm güzel bir yer. ‘Şeytan Sofrası’ ismi verilen bir yer ama biz ismini değiştireceğiz. ‘Cennet Sofrası’ ismini vereceğiz. ‘Hemen toprak işlemine başlayın’ dedim. Birkaç sanatçı da tweet atmış ‘Veysel hoca buraya hemen ağaç dik, dikersen biz de geleceğiz’ diye, buyrun toprak işlemi başladı. Ekim veya kasım ayında fidan dikimi yapacağız. 1 metrekaresini dahi hiç kimseye tahsis etmeyeceğiz. Dolayısıyla 1 yıl zarfında da biz orayı tamamen yeşil yaparız.”

YURDUN HER YANI YANIYOR, “MÜDAHALEDE ÖNCÜLERDENİZ” DEDİ

Özellikle yaz dönemlerinde Türkiye’nin doğal güzellikleriyle ünlü ve doğal yaşam yönünden zenginlikler barındıran çok sayıda bölgesi, geç müdahale edilen ya da Dersim’deki orman yangınlarında olduğu gibi ‘çatışma var’ denilerek müdahale edilmeyen yangınlarda binlerce hektarlık yeşil alanı yok olurken, Bakan Eroğlu yangına müdahalede Türkiye’nin ilk sırada olduğunu öne sürdü.

“Göletlerde dünya birinciliği bizde, Meteorolojide dünyada 6’ya giren ülkeyiz. Orman yangınlarına müdahalede ilk 6’nın içindeyiz. Son teknoloji ile ekiplerimiz yangınlara müdahale ediyoruz” iddiasında bulunan Erdoğlu, konuda yurtdışına da yardım gönderdiklerini söyledi. Eroğlu’nun o sözleri şöyle: “Dün akşam bize Gürcistan’da yangın olduğu ile ilgili Başbakan, Başbakanımızı aradı. Bizde 2 helikopter gönderdik. Çünkü yerleşim alanları tehdit altındaymış. Geçen yıl İsrail’de büyük bir yangın vardı, gönderdik söndürdük. Rusya’da 5 yıl önce yangın vardı, ekiplerimizi gönderdik. Hatta Rusya’da daha zor bir yere gönderelim mahcup olsunlar diye. Bizim ekibimize sayın Putin takdir belgesi verdi.”

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com