Önce dövdüler şimdi arazilerine çöktüler

Manisa’nın Salihli İlçesi’ne bağlı Çapaklı Köyü’nde tarlalar ortasına kurulmak istenen enerji santraline karşı direnen köylülere Jandarma saldırmıştı. Bugün ise Cumhurbaşkanı kararıyla arazilere el konuldu.

Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Salihli Çapaklı Köyü tarım arazileri üzerine kurulamk istenen biyogaz tesisi için köylülerin arazileri kamulaştırıldı. 24 Eylül 2020 tarihli 31254 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2970 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde “Ege Biyogaz Enerji Santralinin yapımı amacıyla” bazı taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildiği belirtildi.

Evrensel Gazatesi muhabiri Özer Akdemir’in ulaştığı Çapaklı Köylülerinin avukatı ve Salihli Çevre Derneği Başkanı Seçil Ege Değerli acele kamulaştırma kararı ekinde verilen haritaya göre biyogaz tesisi kurulmak istenen alanın en az 6-7 kat arttığını belirterek, “Açıkçası bu derecesini beklemiyorduk. Alan tarım yapan köylüler için önemli bir büyüklüğü olsa da biyogaz santral projesi için küçük olduğunu ve bu kadarla sınırlı kalmayacağını düşünüyorduk zaten ve öyle de oldu. Şirketin proje sahasını genişletebilmesi için, Çapaklı halkının direncini ve direnişiyle başa çıkamayacaklarını anladıkları için böylesi yasal kılıfa büründürerek köylünün arazilerine el konulmuştur” dedi.

Köylülere jandarma saldırmıştı

Çapaklı köyü tarım alanları üzerinde zeytin, incir ve meyve bahçelerinin ortasında kurulmak istenen biyogaz enerji santraline karşı geçtiğimiz Temmuz ayında köylüler yaşam nöbeti başlatmışlardı. Resmi tatil olan 15 Temmuz günü şirketin biyogaz tesisi yapmak istediği araziye gerekli izinleri almadan yol yapımı için iş makineleriyle gelmesi üzerine köylüler kepçelerin önüne çıkarak çalışmaları durdurmuşlardı. Müdahalenin Men’i davası ile yol yapılmamasına dair ihtiyati tedbir kararına rağmen yol yapmak isteyen şirketin çalışmalarına köylüler alana kurdukları çadırda nöbet tutarak engel olmuşlardı. Köylülerin nöbetine 24 Temmuz günü sert bir şekilde müdahale eden jandarma 30’a yakın köylüyü darp ederek gözaltına almış ve nöbet alanını dağıtmıştı. Jandarmanın en önde bulunan kadınlara ve diğer köylülere yaptığı sert müdahalenin görüntüleri kamuoyunda yoğun tepkileri ortaya çıkarmıştı.