Okula kayıtta marka adı verilerek çamaşır suyu ve tuvalet kağıdı istendi

Ana sınıfı için eğitim sürecinin başlamasına günler kalırken, kayıtta istenen belgeler arasına markaları da belirtilerek tuvalet kağıdı, kolonya ve çamaşır suyu da yazıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 21 Eylül’ü ana sınıflarının açılış tarihi olarak açıklamasının ardından okullar, kayıt için istenen belgeleri yayımladı. Nüfus cüzdanı fotokopisi ile dört vesikalık fotoğrafın yanında 12’li tuvalet kağıdı, 1 lt çamaşır suyu ve 100’lük peçete de “Kayıtta istenen evraklar” arasına yazıldı. Çamaşır suyu ve peçete için marka ismi de verildi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre çocuklarını okula göndermek isteyen velilerin imzalaması için 10 maddelik bir taahhütname hazırlandı. Tahhütname ile Covid-19 tehlikesine karşın sorumluluk büyük ölçüde ailelere yüklendi. Bunun dışında okullarda hijyenin sağlanması için gereken temizlik malzemesi ihtiyaçlarını da veliler karşılayacak.

Tuvalet kağıdı, çamaşır suyu, kolonya…

Yüz yüze eğitim kararının açıklanmasının ardından çok sayıda okul, “Kayıt için istenen evraklar” listesine temizlik malzemelerini de ekledi.

Öğrenci ve velinin kimlik fotokopisi ile dört adet vesikalık fotoğrafın yazıldığı listede ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kolonya ve çamaşır suyu da yer aldı. Kolonya, çamaşır suyu ve peçeteler için marka ismi de verildi.