ÖGİ’den tutuklamalara tepki: “Gazeteciler emir eriniz değil”

AKP hükümeti talimatıyla başlatılan operasyonlar kapsamında gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren ÖGİ, “Hakikatin izinden yürüyüp, kamuoyunu doğru bilgilendirmekle sorumlu gazetecilerin, siyaseten verilen bu talimat doğrultusunda ‘emir eri’ pozisyonuna düşürülmesi kabul edilemez” diyerek, baskı uygulamalarına son verilmesini istedi.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), Efrîn saldırısına tepki gösterdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan gazetecilere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Gazetecilik mesleğinin güçlükle icra edildiği günlerden geçildiğini belirten ÖGİ, “Son olarak Efrîn’e yönelik alınan askeri operasyon kararı ile AKP hükümetinin kontrol altına almaya giriştiği alan yine medya olmuştur. Başlatılan askeri operasyonun hemen akabinde, Başbakan Binali Yıldırım’ın 21 Ocak tarihinde kimi medya kurumlarının temsilcilerini toplayıp, yürütülen operasyon konusunda resmi politikanın dışına çıkmamaları konusunda sıraladığı ‘tavsiyeler’, açık bir ‘talimat’ anlamı taşımaktadır” dedi.
‘GAZETECİLER EMİR ERİNİZ DEĞİL’
“Hakikatin izinden yürüyüp, kamuoyunu doğru bilgilendirmekle sorumlu gazetecilerin, siyaseten verilen bu talimat doğrultusunda ‘emir eri’ pozisyonuna düşürülmesi kabul edilemez” diyen ÖGİ, “Ne var ki, yaratılan korku iklimine teslim olup, grupsal çıkarlarını mesleki sorumluğun önünde tutan kimi yayın kuruluşları, izledikleri yayın politikası ve attıkları manşetlerle siyasi iktidarın savaş cephelerine sürdüğü bindirilmiş kıtaların arasına dahil olmuştur” ifadelerini kullandı.
2 GAZETECİ TUTUKLANDI
Yaşamlara son veren, kentlerin yıkımına yol açan bomba ve kurşun sesleri arasında savaşa dair itirazlarını dile getirenlerin ve ‘çizilen sınırların dışına çıkan” gazetecilerin payına düşenin yine gözaltı ve tutuklama olduğunu söyleyen ÖGİ, “Girişilen bu yönelim sonucu şu ana kadar Demokratik Modernite Dergisi Editörü Haydar Ergul ve Mezopotamya Ajansı muhabiri Seda Taşkın, gözaltına alınıp tutuklandı” dedi.
‘SERBEST BIRAKIN’
Gazeteciler Sibel Hürtaş, Hayri Demir, İshak Karakaş ve Nurcan Baysal’ın halen gözaltında olduğunu hatırlatan ÖGİ, Medya kurumları ve gazeteciler, insan hak ve özgürlüklerini, demokrasiyi, barışı ve yaşamı savunup, doğruları objektif bir şekilde topluma, kamuoyuna sunmakla mükelleftir. Bunu ortadan kaldırma hevesiyle muhalif medyayı hedef alan her türlü politika, uygulama ve baskı unsurları kabul edilmez.  Başta sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan gazeteciler olmak üzere, gazetecilik çalışmaları illegalizeleştirilip tutuklanan tüm gazetecilerin serbest bırakılması ve basın üzerinde baskı politikalarına son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.
JinNews