Nicolas Maduro: Ya Venezuela’ya karşı başlatılan emperyalist saldırılar kazanacak ya da Venezuela bağımsızlığı kazanacak

 22 Ağustos Salı günü, Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro uydu üzerinden telekonferans ile uluslararası basın toplantısı yaptı.

Venezuela başkenti Caracas’tan bağlanan Maduro, dünyanın çeşitli ülkelerinden kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı. Konuşmasında emperyalizmin halklara yönelik saldırılarına karşı başta Latin Amerika olmak üzere tüm dünya halklarıyla barış içinde, saygıya dayalı ilişkiler geliştirmek, Latin Amerika’da bulunan tüm halklara özgürlük getirmek istediklerini belirtti. ABD’den kendilerine yöneltilen askeri operasyon tehditlerine ilişkin, şu anda uluslararası burjuva medya tarafından Venezuela’ya karşı gerçekleştirilecek bir askeri müdahaleyi meşrulaştırmak için kötü bir propaganda yürütüldüğünü belirtti. Kendisini dünyaya bir diktatör olarak göstermeye çalışanların, 18 yılda 21 seçim yapıldığını görmezden geldiklerini, eğitim, sağlık, yerleşim birimleri konusunda gerçekleştirdikleri projeleri anlattı. 2018’de gerçekleştirecekleri yeni seçimde de muhalif partilerin adaylığını koymaya devam edeceğini, muhalefetin seçimle kazanmasının tek yolunun kendileriyle diyalog halinde olmaları olduğunu, ve yine muhalefetle kapalı kapılar ardında yapılan görüşmeleri yakın zamanda bir konferansla açıktan yürüteceklerini belirtti. Yakın zamanda Caracas’ta düzenleyecekleri halka açık zirve ile halkın devrime ilişkin tüm sorularını yanıtlayacaklarının sinyalini verdi. ABD’nin öncülük ettiği emperyalist güçler tarafından boyun eğmeye zorlandıklarını, Kolombiya’nın Venezuela’nın iç meselelerini kendi iç meseleleri gibi yansıtmaya çalıştığını, Eski İspanya başbakanı Zapatero’nun gözcülüğünde yürütülen görüşmelerde, bir anlaşmaya imza atılacakken, ABD’den gelen telefonla görüşmeden çekildiklerini belirtti. Venezuela halkının kendi kaderine kendinin karar vereceğini belirten Maduro halkının barış istediğini bunun da ulusal kurucu meclis seçimleriyle bir kez daha gösterildiğini söyledi. ‘Venezuela’nın emperyalist bir planı yoktur. Ne herhangi bir ülkeyi bombalamıştır ne de işgal etmiştir. Bizim Latin Amerika’da gerçekleştirmek istediğimiz bütün halklara özgürlük ve barış getirmektir’ diyen Maduro, barışı savunmakta ısrar ederken bölge çapında tatbikatlar gerçekleştireceklerini de ekledi. Halkın da katılacağı Bolivarcı tatbikatlarda askeri kapasitelerini artıracaklarını belirten Maduro ‘Sürekli savaşa hazırlanıyoruz ki hiç savaşmak zorunda kalmayalım’ dedi.

Üretimi çeşitlendirecek gücümüz var

“Üretimi çeşitlendirecek gücümüz var, çünkü ulusal kurucu meclis bizi koruyor” Venezuela’da yüksek demokrasiye ulaşması için Ulusal Kurucu Meclis’in kararlarının halka doğru mekanizmalarla aktarılacağını belirtti. Türkiye’den Venezuela Dayanışma Komitesi’nin sorusunu da yanıtlayan Maduro, anayasa çalışmaları ile birlikte üretimin de çeşitlendirilmesiyle ilgili yeni adımlar atıldığını söyledi. Bu kapsamda sanayi, turizm, petrokimya başta olmak üzere 15 sektör üzerinde çalışma yürütüceklerini, her sektörle ilgilenen bir sorumlu olacağını, bu sektörlerde en güçlü destek olabilecek ülkelerle işbirliği yapılacağını ve ülkeyi uluslararası yatırımlara açacaklarını belirtti. Son olarak Trump’ın Venezuela’ya uyguladığı ambargoyu fırsat olarak kullanıp ekonomiyi çeşitlendireceklerini, bunu yapacak güçlerinin olduğunu çünkü ulusal kurucu meclisin kendilerini koruduğunu söyledi. Kendilerine desteğini sunan tüm devrimci ve ilerici kurumlara selamını iletti.