Newroz’a çağrı: Her yer Afrin her yer direniş!

Türkiye’nin birçok merkezinde 21 Mart’ta kutlanacak Newroz’a katılım çağrısı yapan siyasi parti ve demokrasi güçleri, herkesi Afrin direniş ruhuyla Newroz alanlarına davet etti.

HDP’li Ayşe Acar Başaran, Demirci Kawa’nın yaktığı Newroz ateşini her yerde yakacaklarını belirterek, “Afrin’de Demirci Kawa’nın heykelini yıkanlar onu sadece bir heykelden ibaret görmesinler yanılırlar. Afrin her yerdir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Örgütü, Newroz programına ilişkin basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Çarşamba günü binlerin katılımının beklendiği Newroz’a ilişkin bilgi veren HDP Eşbaşkanı Nizamettin Toğuç, “Batman’da yapılacak Newroz kutlaması için tüm çalışmalarımızı tamamladık, son saate kadar ise bildiri dağıtımları ile halkı alana çağırmaya devam edeceğiz” dedi.

Ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise, Newroz’u 18 Mart’ta kutlamak istediklerini ancak iktidarın 21 Mart şartı getirdiğini belirterek, “Madem 21 Mart’ta kutlaması isteniyor o zaman resmi tatil ilan edilsin biz de o gün her yerde kutlayalım. Fakat söz konusu Kürt halkı olunca ve onun değerleri olunca yıkımdan başka bir şey yapmıyorlar. Bugün Afrin’de bir grup çeteci Demirci Kawa’nın heykelini yıktı. Onlar yıksınlar Kawa’nın yaktığı ateşi her yerde yakacağız. Newroz’da binler olup alanlara çıkarak Afrin’in yalnız olmadığını göstereceğiz” diye konuştu.

‘AFRİN HER YERDİR’

Batman’da binlerin alanlara çıkmasını beklediklerini ifade eden Başaran, “Afrin’de Demirci Kawa’nın heykelini yıkanlar onu sadece bir heykelden ibaret görmesinler yanılırlar. Kawa’nın yaktığı Newroz ateşini her yerde yakacağız çünkü Afrin Amed’dir, Afrin Van’dır, Afrin Batman’dır, Afrin her yerdir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Newroz programı açıklandı. Batman Yeni Otogar yanındaki Newroz Alanı’nda 21 Mart Çarşamba günü yapılacak kutlamaya HDP milletvekilleri Sibel Yiğitalp ve Kadri Yıldırım konuşmacı olarak katılacak. Sanatçı Erdoğan Emir’in yanı sıra yerel sanatçılar da ezgilerini seslendirecek.

ANKARA

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ankara Bölge Temsilciliği’nde düzenlediği basın toplantısıyla 21 Mart Çarşamba günü Kolej Meydanı’nda kutlanacak Newroz’a katılım çağrısında bulundu. Siyasi parti, emek örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin (STÖ) yer aldığı toplantıda, “Barış için emek için yaşamı savunmak için özgürlük için Newroz Pîroz be” pankartı asıldı. Toplantıda açıklama yapan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Nur Aytemur, OHAL koşullarında 2018 Newrozu’nu kutlamaya hazırlandıklarını belirtti.

Önemli tarihsel bir süreçten geçildiğine vurgu yapan Aytemur, “Bu süreç barış, demokrasi ve özgürlük güçleri açısından büyük tehlikelere işaret ettiği kadar mücadele edildiği oranda özgürlüğün yolunu da ortaya koyuyor. Ağır ve amansız baskı koşullarına, darbeci zihniyete, emeğin sömürüsüne, doğa katliamlarına, inkar-imha ve asimilasyon politikalarına, ekonomik, siyasal ve kültürel kırımlara ve savaşa karşı direnen, özgür bir yaşamı savunan barış ve demokrasi güçlerinin yolu özgürlüğün yoludur” dedi.

‘NEWROZ’DAN 1 MAYIS’A MÜCADELEYİ YÜKSELTECEĞİZ’

Aytemur, Newroz’dan 1 Mayıs’a mücadeleyi yükselteceklerini vurgulayarak, “Tüm ezilen halklar, inanç ve kültürler, özgürlük ruhunun ve kimliğinin taşıyıcıları kadınlar ve gençler, işçi ve emekçiler ve faşist sisteme karşı itirazı olan herkes 2018 Newrozu’nda emek, barış ve özgürlük şiarlarını çok daha gür bir sesle haykıracak” ifadelerini kullandı.

‘NEWROZ FAŞİZME KARŞI HALKLARIN BAYRAMIDIR’

21 Mart Çarşamba günü saat 13.00’da Kolej Meydanı’nda kutlanacak Newroz’a katılım çağrısında bulunan Aytemur, şöyle dedi: “Bütün demokratik hakların gasp edildiği, hukuksuzluk ve keyfiliğin diz boyunu geçtiği, birden fazla OHAL kalksın, hukuksuzluklar son bulsun, KHK’yle işten atılanlar geri alınsın, hapishanelerde ve ülke genelinde tek tip politikaları son bulsun, doğa katliamları engellensin, havamıza, suyumuza, toprağımıza dokunulmasın, 6 yaşındaki çocuklara şehitlik değil yaşam öğretilsin, kadın cinayetleri ve çocuk istismarlarına karşı mücadele yükseltilsin, yalan ve talan düzeni ortadan kalksın, emeğin hakkı korunsun, halkın iradesi gasp edilmesin, kaderimiz iki dudağın arasına terk edilmesin, ölümler son bulsun, savaş değil barış olsun…diyen herkesi yüzlerce yıldır yüreklerde demlenen özgürlük, barış, eşitlik ve adalet aşkıyla davet ediyoruz. Newroz faşizme karşı halkların bayramıdır.”

ADANA: DEHAKLARIN DEĞİL, HALKLARIN GÜNÜ

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri de, 21 Mart’ta Mimar Sinan Açık Tiyatrosu’nda yapılacak olan Newroz kutlamasına çağrı yapmak amacıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri de katıldı.

Ortadoğu’nun kadim halklarının, baharın gelişini, özgürlük ve zalimlere karşı verilen direnişin sembolü olan Newroz’un bugün yine kan ve şiddet ortamında kutlandığını ifade eden İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, tarih boyunca iktidarların ve zalim Dehak’ların değil, halkların barış, kardeşlik ve özgürlük bayramı olduğunu dile getirdi.

Öngör, Adana Emek ve Demokrasi kurumları olarak, barışın ve insancıl hukukun tesis edilmesi, özgür ve demokratik bir yaşamın inşası için dünden bugüne zulme karşı Newroz’a sahip çıkmaya davet etti. Öngör, herkesi 21 Mart günü saat 12.00’de Mimar Sinan Açık Hava Salonu’nda olmaya çağırdı.

‘ÇUKUROAVA’DA NEWROZ’U SELAMLAYACAĞIZ’

Tüm Adanalıları 21 Mart’ta yapılacak Newroz’a katılmaya devam eden HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, Efrin merkeze giren ÖSO’cuların Demirci Kawa heykelini tahrip etmesine tepki göstererek, “Bugün Demirci Kawa’nın heykeline saldıranlar zalim Dehak’ın temsilcisi olduklarını gösterdiler. Bizler de halkların kardeşçe yaşamını sürdürdüğü Çukurova’dan Newroz’u selamlayacağız. Zalim Dehak’lara karşı kardeşliği, demokrasiyi, eşitliği ve barışı savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İZMİR: TÜM RENKLERİMİZLE NEWROZ’A

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de, 21 Mart’ta Gündoğdu Meydanı’nda kutlanacak olan Newroz’a çağrı için DİSK Ege Bölge Temsilciliği binasında basın toplantısı düzenledi. Emek ve Demokrasi Güçleri adına konuşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Dönem sözcüsü Melih Yalçın, sayılı günler kala Türkiye’nin bahar havası yerine savaş havasında Newroz’u karşıladığını belirterek, eşitlik, kardeşlik ve barış talebiyle Gündoğdu Meydanı’nda buluşacaklarını dile getirdi.

Ocak ayında Afrin’e yönelik başlatılan saldırılarla sonu bilinmez karanlık bir sürecin ülkeye hakim olduğunu belirten Yalçın, şöyle devam etti: “Militarizmin ve savaş çığırtkanlığının zirve yaptığı, buna karşın en temel insan haklarından biri olan barış talep etme hakkının ağza alınması dahi suç sayıldı. Şu günlerde toplumun her bakımdan varoluşunu tehdit eden baskı ve zorbalık rejimine karşı durabilmenin tek yolu ise OHAL’e son vermek, emek, demokrasi ve barış mücadelesini kararlı bir şekilde yükseltmektir. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, Newroz’un Türkiye halklarının eşitlik, kardeşlik, barış ve demokrasi taleplerinin yükseltildiği bir bayram ve direniş günü olmasını diliyoruz. Bu amaçla barıştan, eşitlikten, kardeşlikten, emekten yana olan tüm İzmirlileri kendi renkleriyle, kendi sesleriyle buluşmaya davet ediyoruz.”

Mezopotamya Ajansı