Newroz hazırlıkları coşkuyla devam ediyor

Van’da 21 Mart’ta kutlanacak olan Newroz ile ilgili çalışmalar seferberlik ruhuyla sürüyor. Yüzlerce kişi mahalle mahalle, ev ev dolaşarak halkı mitinge davet ediyor. Mardin, Muş ve Iğdır’da da Newroz hazırlıkları kapsamında çalışmalar yürütüldü.
“Newroz Direniştir, Halkların Faşizme Karşı Baharıdır” şiarıyla 21 Mart Çarşamba günü Van Kalesi yanında bulunan alanda kutlanacak olan Newroz ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Kentin tüm ilçelerinde devam eden çalışmalara yüzlerce kişi katılıyor. Semt pazarları, ev ziyaretleri ve toplantılarla siyasal süreç hakkında bilgilendirilen halk miting alanına davet ediliyor. Kentte 100 binden fazla broşür dağıtılırken, binlerce kişi ile toplantılar yapıldı. Bir seferberlik ruhuyla yapılan çalışmalara halk büyük ilgi gösteriyor.
‘ESNAF ÇALIŞMASINA YÜZLERCE KİŞİ KATILDI’
Newroz çalışmaları çerçevesinde sabahın erken saatlerinde Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileri öncülüğünde Açık Oto Pazarı esnafına el ilanları ve broşürler dağıtıldı. Yurttaşların yoğun ilgi gösterdiği siyasetçiler, süreç hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Davetiyelerini alan hak, yediden yetmişe katılım sağlayacaklarını dile getirdi.
TÜM İLÇELERDE HUMMALI ÇALIŞMA 
Edremit, İpekyolu, Tuşba ve Gürpınar ilçeleri başta olmak üzere tüm ilçelerde, mitingle ilgili teknik çalışmalarda da sona gelindi. Newroz alanında inceleme yapan Tertip Komitesi Teknik Ekibi, sahne, ses, pankart ve süslemelerle ilgili son hazırlıklarını yapıyor. DTK üyeleri de, kentteki sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek, Newroz’a davet etti. Newroz günü alanında bine yakın görevli çalışacak.
MARDİN 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 21 Mart tarihinde yapılması planlanan Newroz kutlaması için, farklı ilçe ve köylerde başlatılan çalışmalar da devam ediyor. Bu kapsamda, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ali Atalan ile parti yöneticileri, kente bağlı Derik ilçesinde yurttaşlarla bir araya geldi. Kent esnafını ziyaret eden partililer, kendilerine yoğun ilgi gösteren yurttaşları Newroz’a davet etti.
Bildiri dağıtımı esnasında çok sayıda zırhlı araç ve TOMA’nın etrafta konuşlanması dikkat çekti.
MUŞ
Muş merkez İstasyon Gar Meydanı’nda HDP milletvekilleri Mithat Sancar, Ayşe Acar Başaran, Kadri Yıldırım’ın katılacağı Newroz’a ilişkin bildiri dağıtıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) kentte esnaf ve halk ziyareti yaparak çağrı amacıyla bildiri dağıttı. Partililer, kutlama gününe kadar çalışmalarına devam edecek.
IĞDIR
Iğdır merkez Pancar Meydanı’nda kutlanacak olan Newroz’a ilişkin de bildiriler dağıtılarak halk davet edildi. HDP ve DBP’lilerin çalışmalarına halkın yoğun ilgi göstermesi dikkat çekerken 21 Mart tarihinde yapılacak olan Newroz’un önemine değinilerek, katılım için çalışmalar sürüyor. Partililer, Tuzluca, Hoşhaber, Aralık gibi ilçelerinde de bildiriler dağıtılarak halk Newroz’a davet edildi.
Kaynak: MA